© AET
Przemysł elektroniczny | 03 października 2016
AET wprowadzi innowacje w produkcji
Firma z Ostrowa Wielkopolskiego w październiku odda do użytku nowy budynek. Spółka zamierza uruchomić innowacyjną linię produkcyjną nowej generacji elementów indukcyjnych.
Obecna siedziba AET to kupiony w 2006 roku budynek o powierzchni około 500 m kw. W październiku firma zyska drugi obiekt, który będzie się składać z hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni 786 m kw. oraz części socjalno-biurowej, na którą przeznaczone będzie około 330 m kw. – Nowy budynek powstaje w bardziej przemysłowej części miasta, na dużej działce, o powierzchni ponad 3 tys. m kw. co umożliwi nam dalszy rozwój – mówi Krzysztof Zbanyszek, dyrektor generalny AET.
To właśnie przy ulicy Staroprzygrodzkiej AET zamierza uruchomić innowacyjną linię do produkcji elementów indukcyjnych nowej generacji. Inwestycja w budynek jest bowiem częścią dużego przedsięwzięcia dofinansowywanego z Wielkopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jednym z kolejnych etapów projektu będzie zaplanowany na przyszły rok zakup maszyn, a w 2018 roku ma ruszyć produkcja „elementów indukcyjnych nowej generacji z wykorzystaniem rdzeni ferrytowych, proszkowych, amorficznych lub nanokrystalicznych”. Całkowita wartość projektu to prawie 4,9 mln PLN, kwota dofinansowania wynosi 1,792 mln PLN.
- Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na rozwój przedsiębiorstwa poprzez obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie asortymentu produktów oraz wprowadzenie ich na nowe rynki – ocenia dyrektor AET. Krzysztof Zbanyszek podkreśla także, że dzięki innowacyjnej linii produkcyjnej elementów wykonywanych w technologii nawijania krawędziowego, firma wyprodukuje komponenty konkurencyjne pod względem ceny i użyteczności.
Istotą innowacji jest właśnie wykorzystanie w produkcji technologii nawijania krawędziowego. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, umożliwia ona znacznie efektywniejsze wypełnienie przewodnikiem miedzianym dostępnej przestrzeni nawojowej. Użycie większego przekroju przewodnika i rdzeni magnetycznych o dużej gęstości strumienia magnetycznego pozwoliło opracować elementy o dużej wydajności prądowej, przy zachowaniu relatywnie małych gabarytów.
Podpisana pod koniec sierpnia umowa na dofinansowanie projektu to kolejna dobra wiadomość dla AET, która w tym roku obchodzi ćwierćwiecze działalności. Firma dobrze wykorzystała szansę, jaką przyniosły przemiany gospodarcze zachodzące w naszym kraju w latach 90., ale dyrektor spółki zwraca uwagę także na inne czynniki, które zadecydowały o sukcesie firmy, przy czym szczególnie ważną rolę odegrały tu fachowość i zaangażowanie pracowników. – Kładziemy też duży nacisk na jakość produkowanych podzespołów indukcyjnych i dostarczanych elementów elektronicznych. Śledzimy nowe trendy i technologie w branży i na bieżąco się do nich dostosowujemy. Warto podkreślić, że działamy w obszarze, w którym wymagana jest zaawansowana wiedza, ponieważ klienci często potrzebują naszego wsparcia, gdy chodzi np. o dobór odpowiednich rdzeni ferrytowych i proszkowych czy akcesoriów i urządzeń do budowy elementów indukcyjnych – mówi Krzysztof Zbanyszek.
- Produkcja elementów indukcyjnych stanowi trzon naszej działalności, ale chcemy rozwijać się także w innych obszarach. Uważam, że firma ma duże możliwości wzrostu, ponieważ zmiany w elektronice są bardzo dynamiczne. Pojawiające się nowe technologie związane z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej, pojazdami elektrycznymi oraz oświetleniem LED stwarzają nowe perspektywy ekspansji dla elastycznych i otwartych na nowości firm takich jak nasza – podsumowuje nasz rozmówca.
AET, oprócz produkcji elementów indukcyjnych, zajmuje się także dystrybucją szerokiej gamy komponentów elektronicznych, płytek PCB, materiałów takich jak żywice czy lakiery, a także dostarcza maszyny do obróbki drutów nawojowych oraz urządzenia do pomiarów i testowania elementów indukcyjnych. Od 2014 roku spółka świadczy usługi montażu układów elektronicznych. Pracownicy AET zapewniają też pomoc techniczną na etapie projektowania.
Obecnie w AET i firmach powiązanych pracuje około 50 osób. W najbliższej przyszłości spółka zamierza zatrudnić 5 do 10 pracowników.
fot. © AET


PZ Cormay ogłosił wezwanie na Orphee
Spółka chce skupić brakujący pakiet 2,57% akcji i wycofać Orphee z obrotu giełdowego. Celem wzywającego jest pełna integracja w ramach grupy oraz realizacja synergii.
LuminalLED otworzył nową fabrykę
Oficjalne otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Mołdawii miało miejsce ostatniego dnia listopada 2019 roku.
Dyski SSD oferują już 4-5 TB miejsca
Pamięci SSD nowej generacji wypierają przestarzałe dyski HDD. Pozwalają znacznie szybciej przetwarzać dane, przyspieszając tym samym działanie komputerów. SSD wkrótce trafią do konsol nowej generacji, co może oznaczać gamingową rewolucję.
Politechnika Gdańska otwiera cztery nowe Centra Badawcze
Kilka tygodni po otrzymaniu statusu uczelni badawczej oraz dodatkowej dotacji z ministerstwa w wysokości ponad 200 mln PLN, Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze.
Czeka nas poprawa na rynku sprzętu do produkcji chipów
W 2020 roku odbicie, a 2021 rok ma być rekordowy – organizacja SEMI przedstawiła prognozy dotyczące światowego rynku sprzętu do produkcji półprzewodników.
Granty NCN dla naukowców z Łukasiewicz - ITME
Trzy nowe projekty Łukasiewicz - ITME zostaną sfinansowane w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki.
Potęga technologii, czyli 2020 rok pod znakiem 5G
W przyszłym roku ponad pół miliarda smartfonów będzie wyposażonych w chipy sztucznej inteligencji – eksperci Deloitte przedstawiają trendy, jakie zdominują rynek w najbliższych latach.
Ruszą nowe projekty grafenowe
W ramach inicjatywy Graphene Flagship zrealizowanych zostanie 11 nowych projektów, których celem będzie komercjalizacja prototypowych rozwiązań opartych na grafenie.
Pierwsze polskie oprogramowanie dla satelity ESA wylatuje na orbitę
To pierwszy raz, gdy zaprojektowany i wykonany w Polsce tzw. flight software dla satelity ESA zostanie uruchomiony na orbicie. Projekt zrealizowała warszawska firma GMV Innovating Solutions.
Medicalgorithmics planuje emisję akcji
Medicalgorithmics jesienią ubiegłego roku rozpoczął przegląd opcji strategicznych, w związku z czym zarząd spółki podjął właśnie decyzję o pozyskaniu kapitału w trybie emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Infoscan rozpoczyna komercyjne badania w Hiszpanii
Firma telemedyczna Infoscan SA uruchamia umowę z Giromed Institute, hiszpańskim dystrybutorem sprzętu medycznego. Aktualnie trwają szkolenia pracowników instytutu, a do Hiszpanii trafiło pierwsze 10 urządzeń.
ZF uruchomi trzecie centrum R&D w Chinach
Nowy ośrodek badań i rozwoju ZF Friedrichshafen AG powstaje w Guangzhou, w południowych Chinach. Firma podpisała z przedstawicielami władz lokalnych porozumienie w tej sprawie i zamierza zainwestować w centrum około 90 mln EUR.
Ericsson zapłaci 1 mld USD kary
Szwedzka firma zawarła ugodę i zgodziła się zapłacić karę w wysokości ponad 1 mld USD za korupcję – poinformował Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ).
Polskie startupy szykują się na ekspansję z PAIH
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) wyłoniła finalistów konkursu „Startupy w Pałacu_EKSPANSJA”. 9 grudnia br. w Sali Kolumnowej odbyła się prezentacja zwycięskich projektów.
Nowa linia SMT w śląskim Siltegro
W ciągu dekady działalności spółka Siltegro stopniowo poszerzała portfolio produktów i usług, a obecnie mocno stawia na rozwój działalności w zakresie montażu kontraktowego elektroniki.
KE: 3,2 mld EUR na projekt bateryjny
Komisja Europejska zatwierdziła wsparcie publiczne w wysokości 3,2 mld EUR udzielone przez siedem państw członkowskich europejskiemu projektowi w zakresie badań naukowych i innowacji dotyczących łańcucha wartości baterii.
Polak na czele Toyota Motor Manufacturing Poland
1. stycznia 2020 roku na stanowisko prezesa Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zostanie powołany Dariusz Mikołajczak. Będzie to pierwszy Polak na takim stanowisku w historii operacji produkcyjnych Toyoty.
Swissbit otworzył nowy zakład w Berlinie
Swissbit, dostawca pamięci do zastosowań przemysłowych oraz IoT w ubiegłym tygodniu oficjalnie otworzył nowy zakład produkcji elektroniki w Berlinie, potrajając tamtejsze moce produkcyjne w zakresie wysoko zintegrowanej elektroniki.
Studenci PW zbudowali bolid dla niepełnosprawnego Maksa
Jest biało-niebieski, ma 2,4 m długości, waży 110 kilogramów, a jego prędkość użytkowa to 30 km/h – to elektryczny pojazd e-MaksPower. Studenci Politechniki Warszawskiej właśnie zakończyli prace nad projektem. Bolid skonstruowali dla Maksa – dziesięciolatka z dystrofią mięśniową i wielkiego fana motoryzacji.
Maxcom rozwija nowe obszary działalności
Maxcom, dostawca telefonów komórkowych, dywersyfikuje działalność i rozwija nowe linie biznesowe w obszarach elektromobilności i ochrony środowiska.
Intel i MR podpisały porozumienie w sprawie edukacji AI
Ministerstwo Rozwoju oraz Intel podpisały porozumienie o współpracy dotyczące m.in. wspólnego szerzenia edukacji z zakresu sztucznej inteligencji w Polsce.
UOKiK rozpatruje wniosek dotyczący połączenia DENSO i Toyota Motor
Zgłaszana koncentracja będzie polegać na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy przez DENSO Corporation z siedzibą w Kariya, Aichi, Japonia, i Toyota Motor Corporation, z siedzibą w Toyota City, Aichi, Japonia.
ML System z kolejnym patentem
Europejski Urząd Patentowy udzielił ML System patentu, którego przedmiotem jest sposób mocowania lameli modułu fotowoltaicznego z wykorzystaniem ultracienkiego szkła. Otrzymany certyfikat wpisuje się w strategię dywersyfikacji produktowej oraz ekspansji zagranicznej spółki.
Astronika: polska część marsjańskiego Kreta działa bez zarzutu
Kret, czyli penetrator, który przyleciał ma Marsa w sondzie InSight ma problem, aby dotrzeć pod powierzchnię planety. Przyczyniła się do tego nie awaria, ale pył zalegający na jej powierzchni - poinformowała PAP polska firma Astronika, która przygotowała mechanizm wbijający Kreta.
Załaduj więcej newsów
Artykuły, które mogą Cię zainteresować