
© bakhtiarzein dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
Rosti wspiera Braster w procesie industrializacji
Zajrzeliśmy do raportu półrocznego Braster – po stronie przychodów wciąż tkwi ‘0’, ale spółka pełną parą przygotowuje się do masowej produkcji.
Przede wszystkim Braster SA kontynuuje szereg działań wspólnie z Politechniką Warszawską – Instytutem Systemów Elektronicznych – w kilku kluczowych dziedzinach, między innymi opracowywaniu algorytmu analizy i interpretacji danych.
Rola Rosti w procesie industrializacji
Niezwykle ważnym wydarzeniem w I półroczu 2016 było rozpoczęcie procesu industrializacji, poprzez złożenie w dniu 4 marca 2016 roku przez Braster do firmy ROSTI (POLSKA) Sp. z o.o. zamówienia na wsparcie w procesie industrializacji urządzenia Braster (pre-production phase). Zamówienie obejmujące inżynierskie wsparcie procesu industrializacji zakłada m.in. aktywne poszukiwanie dostawców komponentów, dobór i optymalizację oprzyrządowania do produkcji, jak i form wtryskowych, opracowanie punktów krytycznych kontroli jakości w procesie produkcji urządzenia oraz dostawę komponentów.
Kolejnym etapem będzie zawarcie umowy z ROSTI, obejmującej zarówno mechaniczny proces industrializacji (produkcja form wtryskowych i oprzyrządowania do produkcji) jak i masową produkcję konsumenckiej wersji urządzenia.
Dokonano także przeglądu projektu urządzenia pod kątem optymalizacji masowej produkcji i doboru konkurencyjnych cenowo kluczowych komponentów elektronicznych. Na tej podstawie kontynuowany jest proces szczegółowego projektowania poszczególnych elementów urządzenia do produkcji masowej (Design for Manufacturing) oraz szczegółowego projektowania linii montażowej i samego procesu montażu wraz z kontrolą jakości (Design for Assebly). Współpraca na tych obu płaszczyznach zaowocowała zakończeniem etapu Desing for Manufacturing, w którym wzięły udział firmy PEZY oraz ROSTI.
Istotnym wydarzeniem mającym miejsce już po dniu bilansowym było przeprowadzenie pierwszych prób produkcyjnych komponentów elektronicznych i elementów plastikowych w Chinach i Malezji, na podstawie których zostanie przeprowadzona pierwsza próba finalnego montażu i konfekcjonowania na linii montażowej w ROSTI w Białymstoku. To pierwsza z trzech serii produkcyjnych, która już daje obiecujące rezultaty, i stanowi podstawę do utrzymania terminu uruchomienia produkcji masowej w IV kwartale 2016 roku, zgodnie z harmonogramem.
Wcześniej, Braster skończył realizację umowy z Creotech, w ramach której zostało wyprodukowane 60 sztuk urządzenia BRASTER.
W dziedzinie rozwoju produktu prace były realizowane we współpracy z firmą PEZY GROUP. Powyższa współpraca zaowocowała opracowaniem od podstaw koncepcji urządzenia zarówno pod kątem designu, jak i kluczowych funkcjonalności, takich jak bezprzewodowa transmisja danych z wykorzystaniem Wi-Fi, rejestracja obrazów termograficznych o wysokiej jakości, interfejs użytkownika LED. Został także dopracowany pod kątem technologicznym i produkcyjnym projekt matrycy związany z efektywnym zamocowaniem folii ciekłokrystalicznej w plastikowej ramce
Pozostałe umowy
Ponadto w I półroczu 2016 roku miało miejsce istotne z punkt widzenia realizacji strategii Spółki, podpisanie z firmą Polidea Sp. z o.o. umowy, której przedmiotem jest stworzenie aplikacji przeznaczonej dla kobiet.
Znaczącym wydarzeniem w obszarze telemedycyny było podpisanie umowy na realizację systemu telemedycznego. Umowa datowana na dzień 12 maja 2016 roku została podpisana z firmą Data Techno Park Sp. z o.o., a jej przedmiotem jest wytworzenie Systemu Telemedycznego oraz świadczenie usług dostępu do systemu w modelu IaaS.
Emitent wraz z firmą AB Industry S.A., dokonał rozruchu ważnych instalacji oraz urządzeń technologicznych. Uruchomiono i sprawdzono między innymi centrale wentylacyjne, raklownice, suszarnie, clean-room, laminator oraz urządzenia związane z kontrolą jakości