
© luchschen dreamstime.com
Nauka i technologie |
Współpraca Politechniki Gdańskiej i firm branży elektronicznej
Do projektu nowych kierunków studiów zaproszono cztery firmy elektroniczne: Flextronics International Poland, Jabil Circuit Poland, Assel oraz Radmor.
Branża ICT stanowi jeden z kluczowych kierunków rozwoju dla Polski na najbliższe lata. Rośnie liczba i wielkość inwestycji w tym sektorze, szczególnie w województwie pomorskim i mazowieckim. Coraz bardziej odczuwalny jest brak specjalistów w tym obszarze. Politechnika Gdańska i firmy z północnej Polski podejmują działania, żeby to zmienić.
Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii niebawem ruszy druga edycja studiów podyplomowych Zapewnienie jakości w branży technicznej. Studia koncentrują się na aspekcie jakości produktów i komponentów w sektorze produkcyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianej produkcji urządzeń elektronicznych, mechatronicznych i mechanicznych. Program studiów obejmuje blok techniczny oraz blok jakościowy – pracodawcy zgodnie twierdzą, że jest to bardzo rzadkie połączenie cech kandydatów do pracy w działach jakości i produkcji. Ponad połowa wykładowców na studiach, to praktycy, część zajęć będzie realizowana w firmach Klastra. Druga edycja studiów kładzie jeszcze większy nacisk na zajęcia praktyczne.
Natomiast Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w tym roku powstał pierwszy w Polsce kierunek studiów podyplomowych, na których kształcić będą się obecni i przyszli inżynierowie procesu. Do projektu zaproszono cztery duże firmy produkujące urządzenia elektroniczne: Flextronics International Poland, Jabil Circuit Poland, Assel oraz Radmor. Obecnie w przedsiębiorstwach tych zatrudnionych jest kilka tysięcy osób. Nie wyczerpuje to listy dużych producentów elektroniki, ponieważ Pomorze jest jednym z wiodących w tej branży regionów. Inżynierowie z wymienionych firm brali udział w tworzeniu programu studiów, będą oni również prowadzić większość zajęć praktycznych.
Inżynier czy technolog procesu, podobnie, jak inżynier zapewnienia jakości w branży elektronicznej to jedno z trudniej rekrutowalnych stanowisk – podkreślają wieloletni pracownicy działów HR w polskich firmach. Dobrze wykształconych kandydatów brakuje, a miejsc do pracy w tym obszarze wciąż przybywa. Słuchacze studiów otrzymują propozycje pracy w branży jeszcze w trakcie studiów. Studia są możliwością na zdobycie przez kandydatów cennych dla pracodawcy kwalifikacji. Jest to szansa nie tylko dla obecnych pracowników tej branży, ale również dla osób chcących się przekwalifikować.