reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nyul dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 sierpnia 2016

ITME: sukces polsko-szwajcarskiego projektu

ITME poinformował o zakończeniu projektu, dzięki któremu mogą powstać hybrydowe materiały półprzewodnikowe do produkcji ogniw fotowoltaicznych nowej generacji.
- Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Doroty Pawlak z Zakładu Materiałów Funkcjonalnych Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych zakończył z pełnym sukcesem prace nad projektem pt.: "Hybrydowe materiały półprzewodnikowe do przetwarzania energii słonecznej" – poinformował Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.

Projekt był realizowany we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim (CeNT) oraz Politechniką Federalną w Zurychu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego.

W ostatnich latach, wodór zaczął odgrywać niezwykle ważną rolę, jako alternatywne źródło energii i przyjazne dla środowiska paliwo przyszłości. Celem projektu było opracowanie innowacyjnych materiałów, które efektywnie rozkładałyby wodę na wodór i tlen pod wpływem światła słonecznego. Dzięki połączeniu nano- i mikromateriałów udało się naukowcom stworzyć nowej klasy hybrydowe materiały półprzewodnikowe, bardzo wydajne w pochłanianiu światła słonecznego i umożliwiające produkcję wodoru z wykorzystaniem energii pochodzącej ze światła. Dzięki temu mogą być np. opracowywane nowe sposoby wytwarzania materiałów do produkcji ogniw fotowoltaicznych nowej generacji.

Projekt był realizowany w latach 2011-2016, a pozyskana kwota dofinansowania wyniosła 4 012 360,61 zł.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2