reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ESA Przemysł elektroniczny | 22 lipca 2016

Polsko – chińska współpraca kosmiczna: aktualizacja

Umowa pomiędzy POLSA oraz jej chińskim odpowiednikiem stworzy nowe możliwości pozyskiwania zleceń przez polskie firmy z sektora technologii kosmicznych.
Temu celowi ma służyć porozumienie podpisane 20 czerwca 2016 roku w Warszawie przez prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marka Banaszkiewicza oraz administratora Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) Xu Dazhe. Agencje przewidują współpracę w trzech obszarach: badań kosmicznych (m.in. astrofizycznych), wykorzystania danych satelitarnych (w badaniach Ziemi, środowiska i klimatu) oraz technologii kosmicznych w dziedzinie telekomunikacji. Umowa umożliwi m.in. planowanie i realizację wspólnych projektów kosmicznych, programów wymiany naukowej i szkoleń personelu, wymianę wyposażenia, dokumentacji, danych, wyników eksperymentów i informacji naukowych.

Ponadto przy okazji wizyty chińskiej delegacji rządowej w Polsce wiceminister handlu Jiang Zengwei zapowiedział, że Chiny zamierzają realizować bardziej aktywną politykę importową, m.in. zwiększając import z Polski zaawansowanych technologii, kluczowych urządzeń i części. Polskie instytucje naukowe i przedsiębiorstwa mogą zaoferować Chińczykom swoje osiągnięcia z dziedzin pokrewnych technologiom kosmicznym.

Chiny to obecnie jeden z najbardziej liczących się krajów działających w obszarze eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Niedawno uruchomiły swój czwarty kosmodrom, a jednocześnie przetestowały nową rakietę nośną Chang Zheng 7 (Długi Marsz 7) oraz kapsułę załogową. Jeszcze we wrześniu 2016 roku Państwo Środka chce umieścić na orbicie moduł laboratorium kosmicznego Tiangong-2 (Niebiański Pałac 2). Na lata 2018-2022 przewidywane jest zbudowanie i ulokowanie na orbicie stałej stacji kosmicznej Tiangong-3. Będzie ona służyła chińskim naukowcom i astronautom m.in. do prowadzenia badań nad mikrograwitacją oraz eksperymentów w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Polska współpracuje z Chinami w sektorze kosmicznym już od kilku lat. Udanym przykładem tej współpracy jest chociażby start – w sierpniu 2014 roku – z chińskiego poligonu Taiyuan Launch Space Center – rakiety Long March 4B, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę Heweliusz. Był to wynik kontraktu zawartego pomiędzy Polskim Konsorcjum Projektu BRITE i chińskim przedsiębiorstwem rządowym realizującym zadania przemysłu kosmicznego – China Great Wall Industry Corporation (CGWIC).

Źródło: PARP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1