reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© saniphoto dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 08 lipca 2016

Sieć 5G umożliwi operacje chirurgiczne na odległość

Ericsson roztacza wizję przyszłości, w której zaawansowane technologie są coraz łatwiej dostępne, a sieć 5G stworzy nowy rynek urządzeń dedykowanych do komunikacji z użytkownikiem.
Transformacja sieci mobilnej od 1G do 5G jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników w obszarze komunikacji. Początkowo ludziom wystarczała rozmowa, potem przesyłanie tekstu, danych (maile, zdjęcia). W kolejnym etapie umożliwiono transmisję video i korzystanie z wirtualnych serwerów dając ludziom dostęp do danych niezależnie od miejsca i czasu. Wraz z rosnącą popularnością i wzrostem społeczności sieciowych pojawiła się potrzeba przyspieszenia transmisji danych przez sieci komórkowe tak, aby ludzie mogli ze sobą rozmawiać widząc się wzajemnie, transmitować wideo w czasie rzeczywistym czy wspólnie grać w sieci.

Czy to jest wirtualna rzeczywistość?

- Obecnie wymaga się aby dane transmitowane przez sieć docierały bez opóźnień, w czasie rzeczywistym. To co wyróżnia transmisję danych przy wykorzystaniu 5G to niezwykła precyzja i niezawodność oraz znacznie zwiększona prędkość pobierania (do 10 Gb/s) – mówi Emil Kamiński, Automation & Innovation Manager w Ericsson.

Dzięki szybkości i precyzji otrzymamy świetnej jakości wideo w czasie rzeczywistym, co w połączeniu z systemami automatyki umożliwi na przykład faktyczne odwzorowania naszych ruchów w wirtualnym świecie. Taką zastosowanie 5G wykorzystywane jest już przez rynek gier wideo oraz medycynę, w której obok zdalnej diagnostyki i prostych zabiegów, najbardziej spektakularne są zdalne operacje wykonywane przez roboty sterowane przez lekarzy znajdujących się w kompletnie innym miejscu.

Wizjonerzy zastąpią inżynierów

Dzięki 5G, będziemy mogli konsultować się z najlepszymi specjalistami z całego świata i wykonywać pracę pod ich nadzorem, bez konieczności organizacji bezpośrednich spotkań. To sprawi, że wiedza specjalistyczna przestanie być zarezerwowana dla nielicznych i stanie się bardziej powszechna (dostęp do kursów, szkoleń, konsultacji), dzięki temu, zamiast doświadczenia i umiejętności technicznych w większym stopniu będą liczyć się innowacyjność i kreatywność.

Czujniki wokół nas

Wraz z upowszechnieniem się 5G producenci będą dostosowywać swoje produkty i wyposażać je w czipy. Dzięki temu powstanie nowa generacja inteligentnych sprzętów, które oprócz dwustronnej komunikacji (M2M) będą w stanie analizować i optymalizować czynności, a w skrajnych przypadkach nawet podejmować za nas decyzje. Urządzenia będzie można zamontować wszędzie tam gdzie będziemy tego potrzebować a dzięki minimalnemu poborowi mocy potrzeba ich ładowania będzie rzadsza niż obecnie.

Możliwy wpływ technologii 5G na różne aspekty naszego życia przedstawiono na konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Warszawski i firmę Ericsson w celu zaprezentowania rezultatów badań konsumenckich, bazujących na raporcie Ericsson 10 Hot Consumer Trends 2016.

Źródło: Ericsson

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2