reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 29 czerwca 2016

Wielowirnikowce do zadań specjalnych

Firma Neurosoft oraz naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad inteligentnymi platformami do monitorowania trudno dostępnych miejsc.
Ponad 2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zyskała na swoje badania wrocławska firma Neurosoft. Uczestniczy w nich zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej kierowany przez dr. Bogusława Szlachetkę. Razem chcą stworzyć wielowirnikowiec z autonomicznym systemem do monitorowania miejsc trudno dostępnych jak zapory, tunele czy kopalniane wyrobiska.

Pracownicy Neurosoftu przy pomocy naukowców z Politechniki Wrocławskiej chcą stworzyć inteligentny wielowirnikowiec (czyli potocznie „dron”), który będzie przeprowadzał inspekcje obiektów infrastrukturalnych takich jak mosty, wiadukty czy rurociągi. Takie prace realizowane w sposób tradycyjny, czyli np. przez osoby z uprawnieniami do wspinaczki, które dokonują pomiarów, są drogie i czasochłonne. Bezzałogowiec Neurosoftu i PWr przeprowadzi je w znacznie krótszym czasie, taniej i bez utrudnień. Uczestnicy projektu Neurospace pracują bowiem nad autonomiczną i samouczącą się siecią sensorową, która zainstalowana na wielowirnikowcu będzie monitorowała obiekty i tworzyła ich przestrzenne modele.

Dużą zaletą wielowirnikowca ma być jego autonomiczność. - Nasz wielowirnikowiec będzie w stanie wystartować w kompletnie nieznanej dla siebie przestrzeni z zaznaczonym jedynie obiektem zainteresowania. Zmapuje teren dla swoich potrzeb, by mógł się w nim orientować, a jednocześnie zbierze dane potrzebne do wykonania modelu 3D tego konkretnego obiektu, czyli np. mostu albo wiaduktu – mówi dla Magazyny Pryzmat PWr dr Bogusław Szlachetko z Wydziału Elektroniki PWr, kierownik zespołu na Politechnice Wrocławskiej. Dron niezbędne do obrazowania dane pozyska z układu czujników: inercyjnych, ultradźwiękowych i laserowych.

Opracowane rozwiązanie będzie szczególnie pomocne w trudnodostępnych, a często i niebezpiecznych miejscach. Może służyć np. do sprawdzania stanu zapór, tam, tuneli, mostów i wiaduktów, a także ogromnych hal magazynowych, urządzeń przeładunkowych i dźwigów portowych. Pomoże również kopalniom – w monitorowaniu wyrobisk, terenów pokopalnianych i wielkogabarytowych maszyn wydobywczych, elektrowniom i elektrociepłowniom – w sprawdzaniu wiatraków, kominów czy turbin albo zarządcom dużych sieci przesyłowych – w monitorowaniu sieci energetycznych, gazociągów czy ropociągów.

Firma Neurosoft została założona na początku lat 90. przez absolwentów i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej. W projekcie Neurospace zespół dr Szlachetki będzie odpowiedzialny za opracowanie systemu antykolizyjnego i autonomicznego lotu, natomiast pracownicy Neurosoftu zajmą się opracowaniem systemu naziemnego i wykorzystaniem produktu do konkretnych rozwiązań. Neurospace ma być gotowe do grudnia 2017 r. Platforma będzie miała rozpiętość około metra i będzie w stanie unieść pięć kilogramów aparatury.


Źródło: Magazyn Pryzmat Politechniki Wrocławskiej

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1