© rangizzz dreamstime.com
Przemysł elektroniczny | 27 czerwca 2016
Orbit One – krajobraz po przejęciu
Jesienią zeszłego roku Orbit One kupił zakład firmy Flex w szwedzkim Ronneby. Przyniosło to zmiany także w polskiej siedzibie Orbit One w Prabutach.
Nowa linia produkcyjna w Prabutach, nowe projekty, a co za tym idzie – dużo pracy – między innymi o tym opowiedział nam Piotr Wiśniewski, Key Account Manager firmy Orbit One.
evertiq.pl: - Czy zakończyła się już integracja zakładu kupionego od firmy Flex?
Piotr Wiśniewski, Orbit One: - Ten proces jeszcze trwa. Co prawda organizacyjnie sprawa jest już sfinalizowana, zostały zakończone np. takie kwestie jak integracja systemów ERP. W ramach transakcji do Orbit One dołączyło około 150 osób, czyli praktycznie cała produkcja z zakładu Flex, zmiany nastąpiły więc także w kierownictwie firmy. Niemniej wciąż pozostało wiele do zrobienia, na przykład jeśli chodzi o organizację produkcji.
- Jakie zmiany dla Orbit One, w szczególności do polskiego zakładu, przyniosło to przejęcie?
- Na pewno jedną z olbrzymich korzyści jest wymiana doświadczeń, wynikająca z przejęcia zakładu firmy działającej co prawda w tej samej branży, ale według nieco odmiennych standardów. Dla przykładu: Flex opierał swój park maszynowy na urządzeniach innej firmy, niż Orbit One.
Przypomnijmy, że przejęty zakład firmy Flex znajduje się zaledwie 200 m od centrali Orbit One w szwedzkim Ronneby. Dla ułatwienia obie siedziby otrzymały nowe nazwy: Orbit West – dla dawnego obiektu Flex, oraz Orbit East – dla obiektu Orbit One. W tej chwili kończymy przenoszenie całej produkcji do zakładu przejętego od Flex, docelowo powstaną tam 4 zbilansowane linie montażu SMT. Ta reorganizacja przyniesie duże korzyści dla polskiego zakładu w Prabutach, ponieważ trafi do nas sporo maszyn, m.in. urządzenie X-ray oraz właśnie pracujemy nad uruchomieniem drugiej linii do montażu SMT. Latem tego roku zamierzamy wdrażać nowe maszyny i jesienią chcemy tę linię uruchomić.
- Co stanie się zatem z Orbit East, czyli centralą Orbit One w Ronneby?
- Planujemy utworzenie centrum dystrybucyjnego. Flex prowadził takie usługi dla jednego z dużych klientów, którego przejęliśmy i będziemy kontynuować tę działalność. To dla nas dosyć nowy temat i będziemy poszukiwali kolejnych klientów, którym moglibyśmy zaoferować takie usługi. Niektórzy z naszych partnerów mają własne centra dystrybucyjne i mogliby być zainteresowani zleceniami na rzecz Orbit One.
- O jakich jeszcze korzyściach z tytułu tego przejęcia możemy mówić?
- Nowi klienci. Przez lata konkurowaliśmy z firmą Flex, często uczestniczyliśmy wręcz w walce o te same projekty. Teraz, dzięki przejęciu szwedzkiego zakładu tej firmy, zyskaliśmy dostęp do nowych klientów i projektów. Co więcej, w związku z atrakcyjnymi cenami na polskim rynku, dotychczasowi klienci Fleksa są zainteresowani przenoszeniem produkcji do Polski, więc nasz zakład w Prabutach może na tym naprawdę mocno skorzystać.
- Czy Orbit One będzie zwiększał zatrudnienie w Prabutach?
- W tej chwili w firmie pracuje około 130 osób, a zatrudnianie nowych pracowników będzie uzależnione od wdrażania nowych projektów, które są obecnie w przygotowaniu. Najprawdopodobniej zajmiemy się tym zaraz po nadchodzącym okresie urlopowym.
- Dziękuję za rozmowę!
Tygodniowy przegląd wiadomości
LG Electronics oficjalnie powiadomiło o kolejnej inwestycji w naszym kraju. Mniejszą, ale niezwykle istotną z punku rozwoju firmy inwestycję zrealizowała niedawno polska firma Siltegro.
Świąteczny pokaz robotów
Bloomingdale’s w Nowym Jorku odwiedziły w tym roku roboty ABB, które grają świąteczne piosenki, podają kawę i przyozdabiają choinkę.
TOP 6 dostawców smartfonów
Zanim przekonamy się, jak wysiłki licznych Mikołajów wpłynęły na sprzedaż smartfonów przed świętami, sprawdźmy kto sprzedawał najwięcej tych urządzeń w trzecim kwartale.
Nowa spółka Toyoty przyspieszy rozwój aut elektrycznych i autonomicznych
MIRISE Technologies to nowa spółka Toyoty i DENSO, której zadaniem jest opracowanie nowych generacji półprzewodników, aby przyspieszyć rozwój zelektryfikowanych i autonomicznych pojazdów.
Chińskie media: Samsung dołoży 8 mld USD do chińskiej fabryki pamięci
Samsung Electronics zamierza przeznaczyć dodatkowe 8 mld USD na inwestycję w fabrykę pamięci w Xian w związku z przewidywanym wzrostem popytu na te układy – raportuje Reuters powołując się na nieoficjalne informacje chińskich mediów.
Intel: trendy technologiczne na 2020 rok
Kiedyś w świecie biznesu pojawią się faktyczne potrzeby uzasadniające rozwój np. komputerów kwantowych czy blockchain, jednak w tym artykule Intel skupia się na kilku najważniejszych technologiach, które powinny pojawić się w 2020 roku.
LG Electronics zainwestuje 320 mln PLN w aglomeracji wrocławskiej
LG Electronics Wrocław będzie produkowało separatory bezpieczeństwa do baterii litowo-jonowych wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych – poinformowała oficjalnie firma podczas konferencji prasowej. LG zatrudni 150 nowych pracowników.
KUKA restrukturyzuje segment Robotics
KUKA ogłosiła restrukturyzację pododdziałów z segmentu Robotics, zajmujących się rozwiązaniami automatyzacji procesów produkcyjnych.
Bosch i Mercedes-Benz rozpoczynają pilotażowy projekt zautomatyzowanej usługi przewozowej
Zautomatyzowane Mercedesy klasy S zapewniają komunikację między West San José, a centrum miasta. Bosch dostarcza komponenty do zautomatyzowanej jazdy miejskiej, które zostają określone przez alians obu firm.
Murata kończy produkcję w dwóch lokalizacjach
Saitama Murata Manufacturing, spółka zależna Murata Manufacturing Co., kończy działalność w swoich oddziałach produkcyjnych: Shantou S.E.Z. Huajian Electronics oraz Hua Jiuh Technology.
Trwa pierwszy etap budowy nowej hali Kradex
Od wbicia pierwszej łopaty we wrześniu tego roku nie minęło zbyt wiele czasu, ale widać już mury nowej hali magazynowo-produkcyjnej firmy Kradex, dostawcy plastikowych obudów dla branży elektronicznej.
PZ Cormay ogłosił wezwanie na Orphee
Spółka chce skupić brakujący pakiet 2,57% akcji i wycofać Orphee z obrotu giełdowego. Celem wzywającego jest pełna integracja w ramach grupy oraz realizacja synergii.
LuminalLED otworzył nową fabrykę
Oficjalne otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Mołdawii miało miejsce ostatniego dnia listopada 2019 roku.
Dyski SSD oferują już 4-5 TB miejsca
Pamięci SSD nowej generacji wypierają przestarzałe dyski HDD. Pozwalają znacznie szybciej przetwarzać dane, przyspieszając tym samym działanie komputerów. SSD wkrótce trafią do konsol nowej generacji, co może oznaczać gamingową rewolucję.
Politechnika Gdańska otwiera cztery nowe Centra Badawcze
Kilka tygodni po otrzymaniu statusu uczelni badawczej oraz dodatkowej dotacji z ministerstwa w wysokości ponad 200 mln PLN, Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze.
Czeka nas poprawa na rynku sprzętu do produkcji chipów
W 2020 roku odbicie, a 2021 rok ma być rekordowy – organizacja SEMI przedstawiła prognozy dotyczące światowego rynku sprzętu do produkcji półprzewodników.
Granty NCN dla naukowców z Łukasiewicz - ITME
Trzy nowe projekty Łukasiewicz - ITME zostaną sfinansowane w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki.
Potęga technologii, czyli 2020 rok pod znakiem 5G
W przyszłym roku ponad pół miliarda smartfonów będzie wyposażonych w chipy sztucznej inteligencji – eksperci Deloitte przedstawiają trendy, jakie zdominują rynek w najbliższych latach.
Ruszą nowe projekty grafenowe
W ramach inicjatywy Graphene Flagship zrealizowanych zostanie 11 nowych projektów, których celem będzie komercjalizacja prototypowych rozwiązań opartych na grafenie.
Pierwsze polskie oprogramowanie dla satelity ESA wylatuje na orbitę
To pierwszy raz, gdy zaprojektowany i wykonany w Polsce tzw. flight software dla satelity ESA zostanie uruchomiony na orbicie. Projekt zrealizowała warszawska firma GMV Innovating Solutions.
Medicalgorithmics planuje emisję akcji
Medicalgorithmics jesienią ubiegłego roku rozpoczął przegląd opcji strategicznych, w związku z czym zarząd spółki podjął właśnie decyzję o pozyskaniu kapitału w trybie emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Infoscan rozpoczyna komercyjne badania w Hiszpanii
Firma telemedyczna Infoscan SA uruchamia umowę z Giromed Institute, hiszpańskim dystrybutorem sprzętu medycznego. Aktualnie trwają szkolenia pracowników instytutu, a do Hiszpanii trafiło pierwsze 10 urządzeń.
ZF uruchomi trzecie centrum R&D w Chinach
Nowy ośrodek badań i rozwoju ZF Friedrichshafen AG powstaje w Guangzhou, w południowych Chinach. Firma podpisała z przedstawicielami władz lokalnych porozumienie w tej sprawie i zamierza zainwestować w centrum około 90 mln EUR.
Ericsson zapłaci 1 mld USD kary
Szwedzka firma zawarła ugodę i zgodziła się zapłacić karę w wysokości ponad 1 mld USD za korupcję – poinformował Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ).
Załaduj więcej newsów
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Most Read