reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rangizzz dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 27 czerwca 2016

Orbit One – krajobraz po przejęciu

Jesienią zeszłego roku Orbit One kupił zakład firmy Flex w szwedzkim Ronneby. Przyniosło to zmiany także w polskiej siedzibie Orbit One w Prabutach.
Nowa linia produkcyjna w Prabutach, nowe projekty, a co za tym idzie – dużo pracy – między innymi o tym opowiedział nam Piotr Wiśniewski, Key Account Manager firmy Orbit One.

evertiq.pl: - Czy zakończyła się już integracja zakładu kupionego od firmy Flex?

Piotr Wiśniewski, Orbit One: - Ten proces jeszcze trwa. Co prawda organizacyjnie sprawa jest już sfinalizowana, zostały zakończone np. takie kwestie jak integracja systemów ERP. W ramach transakcji do Orbit One dołączyło około 150 osób, czyli praktycznie cała produkcja z zakładu Flex, zmiany nastąpiły więc także w kierownictwie firmy. Niemniej wciąż pozostało wiele do zrobienia, na przykład jeśli chodzi o organizację produkcji.

- Jakie zmiany dla Orbit One, w szczególności do polskiego zakładu, przyniosło to przejęcie?

- Na pewno jedną z olbrzymich korzyści jest wymiana doświadczeń, wynikająca z przejęcia zakładu firmy działającej co prawda w tej samej branży, ale według nieco odmiennych standardów. Dla przykładu: Flex opierał swój park maszynowy na urządzeniach innej firmy, niż Orbit One.

Przypomnijmy, że przejęty zakład firmy Flex znajduje się zaledwie 200 m od centrali Orbit One w szwedzkim Ronneby. Dla ułatwienia obie siedziby otrzymały nowe nazwy: Orbit West – dla dawnego obiektu Flex, oraz Orbit East – dla obiektu Orbit One. W tej chwili kończymy przenoszenie całej produkcji do zakładu przejętego od Flex, docelowo powstaną tam 4 zbilansowane linie montażu SMT. Ta reorganizacja przyniesie duże korzyści dla polskiego zakładu w Prabutach, ponieważ trafi do nas sporo maszyn, m.in. urządzenie X-ray oraz właśnie pracujemy nad uruchomieniem drugiej linii do montażu SMT. Latem tego roku zamierzamy wdrażać nowe maszyny i jesienią chcemy tę linię uruchomić.

- Co stanie się zatem z Orbit East, czyli centralą Orbit One w Ronneby?

- Planujemy utworzenie centrum dystrybucyjnego. Flex prowadził takie usługi dla jednego z dużych klientów, którego przejęliśmy i będziemy kontynuować tę działalność. To dla nas dosyć nowy temat i będziemy poszukiwali kolejnych klientów, którym moglibyśmy zaoferować takie usługi. Niektórzy z naszych partnerów mają własne centra dystrybucyjne i mogliby być zainteresowani zleceniami na rzecz Orbit One.

- O jakich jeszcze korzyściach z tytułu tego przejęcia możemy mówić?

- Nowi klienci. Przez lata konkurowaliśmy z firmą Flex, często uczestniczyliśmy wręcz w walce o te same projekty. Teraz, dzięki przejęciu szwedzkiego zakładu tej firmy, zyskaliśmy dostęp do nowych klientów i projektów. Co więcej, w związku z atrakcyjnymi cenami na polskim rynku, dotychczasowi klienci Fleksa są zainteresowani przenoszeniem produkcji do Polski, więc nasz zakład w Prabutach może na tym naprawdę mocno skorzystać.

- Czy Orbit One będzie zwiększał zatrudnienie w Prabutach?

- W tej chwili w firmie pracuje około 130 osób, a zatrudnianie nowych pracowników będzie uzależnione od wdrażania nowych projektów, które są obecnie w przygotowaniu. Najprawdopodobniej zajmiemy się tym zaraz po nadchodzącym okresie urlopowym.

- Dziękuję za rozmowę!

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1