reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© 3quarks dreamstime.com Nauka | 25 maja 2016

250 mln PLN na infrastrukturę badawczą

Są już wyniki konkursu na dofinansowanie kosztów utrzymania infrastruktury badawczej, służącej komercjalizacji prac B+R. 16 ośrodków badawczych w ciągu pięciu lat otrzyma na ten cel nawet 250 mln PLN.
– Stawiamy na przenikanie się nauki i biznesu, bo to przekłada się na realne zyski dla gospodarki. Komercjalizacja badań powinna stać się standardem, a nie wyjątkiem od reguły. Dlatego wierzę, że przyznane w konkursie środki zachęcą ośrodki badawcze do ściślejszej współpracy z przemysłem, a naukowców - do wprowadzania wyników swoich prac na rynek – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wnioski w konkursie złożyło 16 ośrodków posiadających infrastrukturę o wartości co najmniej 50 mln PLN, powstałą w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki dobrze przygotowanym aplikacjom wszystkie projekty otrzymają wsparcie NCBR na prowadzenie badań dla podmiotów zewnętrznych. – Mamy w Polsce sprzęt i laboratoria światowej klasy, których nierzadko zazdroszczą nam badacze z krajów „starej” Europy. Tego skoku jakościowego udało się dokonać dzięki funduszom unijnym. Teraz czas na wykorzystanie laboratoriów do realizacji ambitnych projektów badawczo-rozwojowych służących gospodarce. Przyznane w konkursie środki przeznaczone są na utrzymanie już istniejącej infrastruktury, ale co najważniejsze - dodatkową premię otrzymają te podmioty, które najskuteczniej współpracują z przedsiębiorcami i komercjalizują wyniki prac B+R – mówi Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Oto część beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.Program PANDA 2 skierowany jest do ośrodków prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe oraz działających na rzecz upowszechniania nauki. Środki pochodzące z Programu mają w głównej mierze motywować i zachęcać ośrodki badawcze do zewnętrznego udostępniania posiadanej infrastruktury i utrzymywania jej w gotowości do świadczenia usług. Dofinansowanie przyznawane będzie corocznie, a jego wysokość aż w 80 proc. uzależniona zostanie od przychodów z komercjalizacji wyników prac zrealizowanych przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury w ostatnim roku. Wsparcie projektów potrwa do końca 2020 roku i wyniesie maksymalnie 250 mln zł.

Źródło: © NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1