reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 11 września 2009

Proces cyfryzacji sygnału TV zagrożony

Rzeczpospolita zamieszcza dziś szeroki materiał, dotyczący problemów występujących w procesie cyfryzacji sygnału TV w Polsce.
Według niedawnych informacji rządowych, Polska planuje przejść na nadawanie cyfrowe w lipcu 2013 r. Jednak, problemem są zarówno sprawy formalne, jak i sama wysokość niezbędnych inwestycji: są to koszty stworzenia potrzebnej infrastruktury na około 400 mln zł, państwo musiałby również zafundować grupie 1.35-1.9 mln najbiedniejszych gospodarstw domowych dekodery, co pochłonęłoby kwotę 337.5-475.0 mln zł. Jak szacuje Rzeczpospolita, infrastruktura techniczna i koszt dekoderów dla 5 mln gospodarstw domowych to łącznie koszt rzędu 1.65 mld zł.

Testowe nadawanie sygnału cyfrowego w wybranych obszarach raju ma ruszyć do 30 września 2009, wciąż nie wiadomo jednak, kto będzie je obsługiwał technicznie program testowy.

Rzeczpospolita cytuje Tomasza Berezowskiego z TVN: ‘W ostatnich dniach w UKE zaprosił nadawców, których kanały mają się znaleźć na pierwszym cyfrowym multipleksie, na rozprawę administracyjną w sprawie rezerwacji częstotliwości dla tych stacji. Spotkanie zakończyło się fiaskiem’

‘Spotkanie miało być rozprawą administracyjną, ale kodeks postępowania administracyjnego mówi, że należy je zorganizować w ciągu siedmiu dni od jego ogłoszenia, a my zaprosiliśmy nadawców w szósty dzień, co zakwestionowali. Nie możemy też wydać decyzji bez uzyskania dokumentów koncesyjnych z KRRiT, które jeszcze do nas nie dotarły. Uznaliśmy jednak, że nawet, jeśli jeszcze nie dotrą, warto spotkać się z nadawcami i przedyskutować kwestię rezerwacji. Kolejny termin rozprawy to 16 września. Według mnie nierealne będzie w takiej sytuacji dotrzymanie terminu startu pierwszego multipleksu do 30 września’ mówi na łamach Rzeczpospolitej Anna Streżyńska, prezes UKE.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1