reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kentoh dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 maja 2016

Używanie smartfonów nie zwiększa ryzyka raka mózgu

Wyniki badań australijskich naukowców wskazują, że brak jest powiązań pomiędzy coraz powszechniejszym używaniem telefonów komórkowych a nowotworami mózgu.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Sydney pod kierownictwem Simona Chapmana przeanalizował przypadki niemal 20 tys. mężczyzn i ponad 14 tys. kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór mózgu w latach 1982-2012 i próbował je powiązać z danymi dotyczącymi używania telefonów komórkowych w latach 1987-2012 (w roku 1993 telefonów używało około 9% ludzie, obecnie – 90%). Okazało się, że występowanie nowotworów mózgu u kobiet w ciągu badanych trzech dekad pozostało bez zmian, natomiast u mężczyzn wzrosło jedynie nieznacznie. W dodatku, jeśli chodzi o badanych mężczyzn, wzrost zachorowań dotyczył tylko grupy w wieku powyżej 70 roku życia oraz roku 1982 – trudno więc wiązać te dane z używaniem telefonów komórkowych, skoro pierwsze takie urządzenie pokazało się w Australii w 1987 roku.

Australijscy naukowcy porównali także liczbę przypadków występowania nowotworu mózgu w ciągu badanego okresu i porównali z prognozowaną liczbą zachorowań, gdyby hipoteza dotycząca wywoływania raka mózgu przez telefony komórkowe była prawdziwa. Faktycznych przypadków choroby w 2012 roku było 1435, podczas gdy szacunki (gdyby hipoteza okazała się prawdziwa) zakładały 1866 zachorowań.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1