reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© KWP w Katowicach Przemysł elektroniczny | 09 maja 2016

Dronem w kierowcę

Kierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował bezzałogowy statek powietrzny – tak ma wyglądać nowatorskie rozwiązanie testowane przez śląską drogówkę we współpracy z Politechniką Śląską.
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczął testy drona zaprojektowanego przez Politechnikę Śląską. Ma on być wykorzystany do działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W pierwszej kolejności bezzałogowy statek powietrzny przetestowano w okolicach katowickich przejść dla pieszych. Urządzenie z góry, każdorazowo przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego. Oko kamery wyjątkowo pilnie sprawdzało, czy użytkownicy drogi stosują się do sygnalizacji świetlnej, czy piesi właściwie przekraczają jezdnię oraz monitorowało zachowanie kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia, jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.

W odległości kilkuset metrów od miejsca objętego nadzorem patrol policji wyposażony w laptopa, dzięki któremu mundurowi online widzą obraz z kamery umieszczonej na dronie zatrzymuje kierujących pojazdami, którzy kilka sekund wcześniej nie stosowali się do przepisów kodeksu drogowego. Ponadto w rejonie obserwowanych przez drona pasów, kolejny patrol kontroluje osoby piesze, które w sposób nieprawidłowy przekroczyły jezdnię.

Testy poprzedzają możliwość zawarcia porozumienia przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z Dyrektorem Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego w obszarze wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego do działań policyjnych. Dodać należy, że pomocne mogą być one również przy zabezpieczaniu imprez masowych, czy w czasie poszukiwań osób zaginionych. Prowadzone testy zakończyć się mogą wyposażeniem policji w drony i wyszkoleniem policjantów – ich licencjonowanych operatorów.

Źródło: © KWP w Katowicach

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 26 2018 15:08 V9.5.0-2