reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© KWP w Katowicach Przemysł elektroniczny | 09 maja 2016

Dronem w kierowcę

Kierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował bezzałogowy statek powietrzny – tak ma wyglądać nowatorskie rozwiązanie testowane przez śląską drogówkę we współpracy z Politechniką Śląską.
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczął testy drona zaprojektowanego przez Politechnikę Śląską. Ma on być wykorzystany do działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W pierwszej kolejności bezzałogowy statek powietrzny przetestowano w okolicach katowickich przejść dla pieszych. Urządzenie z góry, każdorazowo przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego. Oko kamery wyjątkowo pilnie sprawdzało, czy użytkownicy drogi stosują się do sygnalizacji świetlnej, czy piesi właściwie przekraczają jezdnię oraz monitorowało zachowanie kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia, jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.

W odległości kilkuset metrów od miejsca objętego nadzorem patrol policji wyposażony w laptopa, dzięki któremu mundurowi online widzą obraz z kamery umieszczonej na dronie zatrzymuje kierujących pojazdami, którzy kilka sekund wcześniej nie stosowali się do przepisów kodeksu drogowego. Ponadto w rejonie obserwowanych przez drona pasów, kolejny patrol kontroluje osoby piesze, które w sposób nieprawidłowy przekroczyły jezdnię.

Testy poprzedzają możliwość zawarcia porozumienia przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z Dyrektorem Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego w obszarze wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego do działań policyjnych. Dodać należy, że pomocne mogą być one również przy zabezpieczaniu imprez masowych, czy w czasie poszukiwań osób zaginionych. Prowadzone testy zakończyć się mogą wyposażeniem policji w drony i wyszkoleniem policjantów – ich licencjonowanych operatorów.

Źródło: © KWP w Katowicach

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2