reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGO System Przemysł elektroniczny | 19 kwietnia 2016

VIGO System od kuchni

Adam Piotrowski, prezes VIGO System opowiada o tym, jak wygląda produkcja w innowacyjnej polskiej spółce. Jak zatem powstają detektory podczerwieni?
O linii produkcyjnej mówi Adam Piotrowski:

"Możemy porównać to do takich linii produkcyjnych, jakie ma np. Intel. Rozpoczynamy od wzrostu, obróbki kryształów. Tylko u nas jest więcej pierwiastków - kryształy są bardziej zróżnicowane. Tam w procesorach jest krzem i german, natomiast my mamy gal, arsen, ind, antymon, kadm, tellur czy rtęć.

Technologia polega na tym, że bierzemy gotowe podłoże, takie jakie jest np. stosowane w przekaźnikach w telefonach komórkowych czy w chipach - arsenek galu. To jest płytka o doskonałej jakości krystalograficznej. Niezbyt kosztowna - możemy ją nabyć w kilku miejscach na świecie.Następnie w technologiach MOCVD (Metal Organic Chemical Vapor Deposition - red.) wytwarzamy warstwy.

Płytka cała pokryta naszym fotoczułym materiałem to struktura złożona z wielu warstw, z których każda pełni inną funkcję. Jedna to jest kontakt, inna to warstwa która absorbuje promieniowanie, kolejna to bariery, które nie dopuszczają do wprowadzenia szumów czy niechcianych sygnałów do samego detektora.

Z płytki trzeba jeszcze jakoś wyciągnąć sygnał - to robimy za pomocą technologii, która nazywa się fotolitografia. To odpowiednie, pod mikroskopem, naświetlanie selektywne ultrafioletem. Po to, żeby stworzyć odpowiednie struktury - z płytki może powstać nawet 1000 detektorów. Dla przypomnienia – w tej chwili jeden detektor kosztuje 1000 euro, planujemy dojść do 100 euro. To ogromna liczba przyrządów pochodzących z jednej płytki.

Parując związki złota czy tytanu uzyskujemy warstwy metaliczne, z którymi już możemy się połączyć drucikiem i stworzyć z tego przyrząd.

Po zamontowaniu na chłodziarkę uzyskujemy element, w którym jest zarówno kontrola temperatury, jak i "absorber" wilgoci. Po zahermetyzowaniu stanowi to rdzeń naszego detektora podczerwieni.

Potem dodajemy do tego wyspecjalizowaną elektronikę - wzmacniacz, czasem kilkustopniowy, różnego rodzaju systemy dopasowujące impedancję, kreujące pasmo przenoszenia częstotliwością takiego przyrządu. I mamy wyjście - w tej chwili jest to przede wszystkim wyjście analogowe, takie które umożliwia podłączenie do karty cyfrowej w komputerze czy do oscyloskopu. W najbliższym czasie będzie to też układ analogowo-cyfrowy - będzie można podłączyć proste USB i uzyskać działający sensor, zbliżony do technologii IoT (Internet of Things). Czyli powszechnego sensora, który może wykrywać różne rzeczy w codziennym życiu. Może być też wykorzystywany do kontroli produkcji i wykrywania zaawansowanych zagrożeń, takich jak materiały wybuchowe.

Realizując jeden z naszych projektów badawczych mieliśmy się spotkać z Komisją Europejską w Brukseli, natknąłem się na zdarzenia terrorystyczne i wybuchy dość niedaleko ode mnie. Nasze detektory mogą posłużyć do wykrywania materiałów wybuchowych, gdzie po wybuchu jest w stanie zidentyfikować dalsze zagrożenie, co właściwie wybuchło, jakie związki chemiczne. To bardzo przydatne dla służb, które szukają winnych oraz dalszych zagrożeń.

Dla przykładu, gdy na Bali w Indonezji wybuchła bomba, to dopiero po trzech miesiącach określono, co właściwie wybuchło i kto to spowodował. A przecież czas to pieniądz. Po wybuchach w Paryżu zaraz nastąpiły aresztowania i przeszukiwania okolicznych kryjówek terrorystów. Te detektory z kilkudziesięciu metrów są w stanie wykryć pojedyncze cząstki związków wybuchowych.

Ale nie tylko – na Marsie posłużyły do wykrycia metanu, a w oddechu mogą wykryć nietypowe stężenia, koncentracje związków, które pokażą informację o różnych chorobach.

Modyfikujemy nasze obudowy w kierunku zapotrzebowań klientów. Moduł najbardziej zintegrowany ma w środku zarówno detektor, jak i elektronikę, i może zostać świetnie zintegrowany z laserem.

Przed nami ciekawy okres, gdy nasze zastosowania wchodzą do produkcji, a klienci pytają się o dużo większe ilości.

Pracujemy nad tym, by to było tańsze, produkowane w dużej skali i łatwo dostępne".
Źródło: akcjonariat.pl, foto: © VIGO

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-1