reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© aydindurdu dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 07 kwietnia 2016

VIGO System wybuduje zakład

Strategia zakłada skokowe zwiększenie mocy produkcyjnych VIGO System do 100 tys. szt. detektorów rocznie oraz uzyskanie 80 mln PLN przychodów w 2020 roku.
Obecnie VIGO System produkuje kilka tysięcy sztuk, a przychody w 2015 r. wyniosły 25,6 mln zł. Zrealizowanie ambitnych planów VIGO ma być możliwe dzięki wartej 55 mln PLN inwestycji w nowy zakład produkcyjny. - Żeby być w stanie odpowiedzieć na potrzeby klientów, obniżyć cenę, musimy zwiększyć skalę. Dlatego chcemy przeskoczyć do 100 tys. szt. produkowanych urządzeń – powiedział prezes VIGO System Adam Piotrowski podczas konferencji prasowej.

Cele finansowe Vigo 2020 to wzrost przychodów do 40 mln PLN - w 2017 r. oraz 80 mln PLN -w 2020 r. EBITDA ma natomiast podnieść się do poziomu 17 mln PLN - w 2017 r. oraz 30 mln PLN - w 2020 r. Polityka dywidendowa się nie zmieni i zakłada wypłatę "co najmniej 50 proc. zysku" w latach 2017-2020.


- Kluczowy element strategii to budowa nowego zakładu produkcyjnego. Zakład powstanie w sąsiedztwie obecnego. Budowę chcemy zakończyć do końca 2018 r. Do końca bieżącego roku chcemy pozyskać decyzje administracyjne i zacząć budowę jeszcze w tym lub w przyszłym roku, z produkcją ruszyć pod koniec 2018, potem w 2020 r. uzyskać pełne moce – dodał członek zarządu i CFO Łukasz Piekarski.
Z planowanych 55 mln PLN inwestycji w nowy zakład produkcyjny ok. 30 mln PLN przeznaczone zostanie na maszyny. Nakłady rozłożone będą głównie na lata 2017-18, z czego aż 36 mln PLN ma przypaść na 2018 r. - wtedy planowana jest instalacja urządzeń. Struktura finansowania inwestycji to ok. 25 proc. z dotacji unijnych (spółka złożyła już wnioski), połowa z kredytów, a reszta ze środków własnych. Członkowie zarządu podkreślili również, że nowa fabryka powstanie w specjalnej strefie ekonomicznej, co da znaczne ulgi podatkowe. Warto nadmienić również, że w związku z inwestycją VIGO System zamierza zwiększyć zatrudnienie z ponad 70 osób do ok. 140.

Nowy zakład nie tylko umożliwi zwiększenie produkcji, ale również przyczyni się do dziesięciokrotnego obniżenia cen urządzeń - do ok. 100-150 EUR. Ma to umożliwić zastosowanie czujników na większą skalę w różnych gałęziach przemysłu, w oparciu o kontrakty trwające rok, dwa lata (obecnie portfel zamówień obejmuje najwyżej kilka miesięcy naprzód). Popyt na czujniki i urządzenia z ich zastosowaniem w najbliższych latach ma rosnąć. - Możemy to porównać z telefonami komórkowymi, które kiedyś były bardzo drogie, dziś to produkt masowy – powiedział Łukasz Piekarski.

Szansą na wzrost jest spodziewany rozwój fotoniki - to jeden z kluczowych sektorów dla Komisji Europejskiej, który w przyszłości ma napędzać unijny przemysł. Czujniki mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie - od "inteligentnych domów", przez monitoring zanieczyszczeń powietrza, wody czy gleby oraz kontrolę procesów produkcyjnych w zakładach, aż po medycynę (m.in. badanie oddechu) czy bezpieczeństwo publiczne (wykrywanie materiałów wybuchowych).

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-1