reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz kula dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 kwietnia 2016

Projekt naukowców z AGH zwiększy bezpieczeństwo na ulicach

Zespół naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej pracuje nad projektem HEIMDAL, którego celem jest stworzenie zintegrowanego, gotowego do wdrożenia systemu wykrywania niebezpiecznych narzędzi – takich jak broń palna, noże, maczety – w systemach monitoringu wizyjnego.
Specjalne oprogramowanie ma umożliwić automatyczne wykrywanie zagrożenia. System potrafi już odróżnić pistolet od przedmiotów codziennego użytku, np. parasola. Dzięki stworzonemu algorytmowi kamera rozpoznaje i zaznacza na ekranie niebezpieczne narzędzie. Naukowcy prowadzą badania rozszerzające funkcjonalność oprogramowania. Prace skupiają się na prawidłowym rozpoznawaniu różnego rodzaju broni palnej i białej oraz na tym, by system potrafił wykryć zagrożenie również w nocy i mógł wykorzystywać przy tym kamery termowizyjne. HEIMDAL nie podejmuje decyzji za człowieka, ale wspomaga go, zwracając uwagę na potencjalne zagrożenie.

Zespołem projektowym kieruje dr inż. Michał Grega z Katedry Telekomunikacji Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. W skład zespołu wchodzą pracownicy Katedry – mgr inż. Piotr Guzik, mgr inż. Andrzej Matiolański i mgr inż. Krzysztof Rusek – oraz student Paweł Donath.

Projekt HEIMDAL uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 036 925 zł w ramach szóstej edycji konkursu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prace rozpoczęły się 1 stycznia 2016 r. i są zaplanowane na 28 miesięcy.
Źródło: AGH

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2