reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© william87-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 marca 2016

FireFly T-shirt, czyli świecąca koszulka

Dla rowerzysty sygnalizacja zamiaru skrętu bywa niewygodna, ale jeśli włoży na siebie inteligentną koszulkę, wbudowane w ubranie diody uproszczą to zadanie.
Projekt inteligentnej świecącej koszulki przygotowany przez grupę studentów z Ameryki Środkowej, którzy w ramach programu Erasmus uczą się na Politechnice Łódzkiej, zwyciężył w konkursie Cisco Switch UP Challenge 2016 w Krakowie.

Inspiracją dla projektu FireFly T-shirt były - jak przyznają studenci PŁ - zajęcia z przedmiotu Pervasive Computing prowadzone przez dr. Andrzeja Romanowskiego z Instytutu Informatyki Stosowanej. Powstał na nich prototyp inteligentnej koszulki dla rowerzystów poprawiającej ich widoczność, sygnalizującej wykonywanie manewrów i podnoszącej ich bezpieczeństwo. - W tej fazie projektu sterownik w kierownicy pozwala włączać migacze z diod, które są wszyte w tył koszulki. Kolejnym krokiem jest sterowanie z poziomu smartfona a także sterowanie głosem – podkreślił dr inż. Andrzej Romanowski. Zdaniem studentów taka podkoszulka może być z powodzeniem stosowana przez osoby pracujące w nocy i zastąpić odblaskowe kamizelki.

- Zespół studentów, którzy przyjechali do Łodzi z Ameryki Środkowej, swoim projektem pokonał silną reprezentację AGH; aż sześć z siedmiu zakwalifikowanych do finału drużyn reprezentowało tę uczelnię - poinformowała rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

Konkurs Cisco Swith Up Challenge związany był z Internetem Rzeczy (Internet of Things - IoT); firma używa tu też określenia Internet Wszystkiego - Change the world with the Internet of Everything.

Federico Navarrete, Alfredo Celso, Enrique Hernández są stypendystami programu Erasmus Mundus LAMENITEC (Latin American students Exchange-to-Europe scheme), którego partnerem jest łódzka uczelnia. Studiują informatykę na Wydziale EEIA w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Celso i Navarrete pochodzą z Salwadoru, Hernández z Nikaragui.

Zwycięzcy konkursu Cisco pozostaną w Łodzi do obrony magisterskiej pracy dyplomowej, choć ich plany obejmują również rozwój konkursowego projektu, z którym pojadą na finał do Paryża. Otrzymali też zaproszenie do kwatery głównej Cisco w Kalifornii, gdzie będą się starać o wsparcie potrzebne na założenie i rozwój start-upu.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1