reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© william87-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 marca 2016

FireFly T-shirt, czyli świecąca koszulka

Dla rowerzysty sygnalizacja zamiaru skrętu bywa niewygodna, ale jeśli włoży na siebie inteligentną koszulkę, wbudowane w ubranie diody uproszczą to zadanie.
Projekt inteligentnej świecącej koszulki przygotowany przez grupę studentów z Ameryki Środkowej, którzy w ramach programu Erasmus uczą się na Politechnice Łódzkiej, zwyciężył w konkursie Cisco Switch UP Challenge 2016 w Krakowie.

Inspiracją dla projektu FireFly T-shirt były - jak przyznają studenci PŁ - zajęcia z przedmiotu Pervasive Computing prowadzone przez dr. Andrzeja Romanowskiego z Instytutu Informatyki Stosowanej. Powstał na nich prototyp inteligentnej koszulki dla rowerzystów poprawiającej ich widoczność, sygnalizującej wykonywanie manewrów i podnoszącej ich bezpieczeństwo. - W tej fazie projektu sterownik w kierownicy pozwala włączać migacze z diod, które są wszyte w tył koszulki. Kolejnym krokiem jest sterowanie z poziomu smartfona a także sterowanie głosem – podkreślił dr inż. Andrzej Romanowski. Zdaniem studentów taka podkoszulka może być z powodzeniem stosowana przez osoby pracujące w nocy i zastąpić odblaskowe kamizelki.

- Zespół studentów, którzy przyjechali do Łodzi z Ameryki Środkowej, swoim projektem pokonał silną reprezentację AGH; aż sześć z siedmiu zakwalifikowanych do finału drużyn reprezentowało tę uczelnię - poinformowała rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

Konkurs Cisco Swith Up Challenge związany był z Internetem Rzeczy (Internet of Things - IoT); firma używa tu też określenia Internet Wszystkiego - Change the world with the Internet of Everything.

Federico Navarrete, Alfredo Celso, Enrique Hernández są stypendystami programu Erasmus Mundus LAMENITEC (Latin American students Exchange-to-Europe scheme), którego partnerem jest łódzka uczelnia. Studiują informatykę na Wydziale EEIA w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Celso i Navarrete pochodzą z Salwadoru, Hernández z Nikaragui.

Zwycięzcy konkursu Cisco pozostaną w Łodzi do obrony magisterskiej pracy dyplomowej, choć ich plany obejmują również rozwój konkursowego projektu, z którym pojadą na finał do Paryża. Otrzymali też zaproszenie do kwatery głównej Cisco w Kalifornii, gdzie będą się starać o wsparcie potrzebne na założenie i rozwój start-upu.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2