reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© beaniebeagle dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 marca 2016

Astri Polska ze zleceniem Polskiej Agencji Kosmicznej

POLSA zleciła opracowanie studium wykonalności dla projektu „Architektura systemu świadomości sytuacyjnej w zakresie kosmosu w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem podsystemu obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych.”
Agencja zleciła przygotowanie studium firmie Astri Polska Sp. z o.o.. Umowa została podpisana 11 marca 2016 roku, a opracowanie będzie gotowe w połowie czerwca 2016 roku.

Systemy satelitarne, które pełnią istotną rolę w rozwoju gospodarczym i zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego, są coraz bardziej narażone na różne zagrożenia. Zagrożenia te mogą się wiązać z rozmaitymi czynnikami: atakami realizowanymi przy pomocy broni antysatelitarnej, zagłuszaniami i fałszowaniem przekazywanych sygnałów, cyberatakami, promieniowaniem elektromagnetycznym Słońca czy kolizjami z innymi obiektami.

System świadomości sytuacyjnej w zakresie kosmosu (SSA - Space Situational Awareness) ma zapewnić możliwość śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej i określania ich charakterystyk, jak również obserwowania zjawisk w niej zachodzących oraz ostrzegania i zapobieganie zagrożeniom dla wokółziemskiej infrastruktury satelitarnej.

Celem studium jest określenie możliwości i warunków realizacji architektury systemu świadomości w kosmosie (Space Domain Awareness – SDA, Space Situational Awareness – SSA) ze szczególnym uwzględnieniem podsystemu obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych (Space Surveillance and Tracking – SST) dla potrzeb sił zbrojnych, służb bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego oraz gospodarki Polski. Studium ma określić, czy projekt ten jest wykonalny i przedstawić analizę alternatywnych wariantów jego realizacji. W szczególności powinno opisać m.in. możliwość realizacji architektury systemu współpracującego z systemami innych państw i organizacji międzynarodowych oraz możliwe scenariusze osiągnięcia jego pełnej operacyjności. Studium powinno też określić zakres zadań naukowych wspierających budowę systemu, które mogłyby być realizowane w ramach programów i projektów Polskiej Agencji Kosmicznej i innych instytucji, oraz opisać zakres zadań związanych z wytworzeniem komponentów niezbędnych do budowy systemu.

- To drugie studium, którego realizację zleciliśmy w ostatnich miesiącach – powiedział Lech Majewski, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej ds. Obronnych. - Realizacja studiów jest bardzo istotna, bo mogą one dostarczyć cennych informacji na temat kondycji i możliwości polskiego sektora kosmicznego. Mogą też być wstępem do realizacji projektów, które w przyszłości mogłyby wspomóc realizację istotnych zadań na rzecz administracji i gospodarki narodowej oraz sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa Polski.

Agencja ogłosiła wcześniej konkursy na opracowanie wstępnych studiów wykonalności 2 projektów: „Satelitarnego systemu zobrazowań radarowych” oraz „Astronomicznego satelity obserwacyjnego w paśmie UV.”

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2