reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MIT Przemysł elektroniczny | 09 marca 2016

Supercienkie ogniwo fotowoltaiczne

Naukowcy z MIT opracowali najcieńsze i najlżejsze na świecie ogniwo fotowoltaiczne. Demonstracja polegała na umieszczeniu ogniwa na bańce mydlanej.
Chociaż stworzenie wersji komercyjnej może zająć jeszcze lata, badacze z MIT zademonstrowali technologię, która może zmienić np. rynek urządzeń elektroniki do noszenia (wearables). Ogniwa opracowane na amerykańskiej uczelni można by umieścić niemal na każdym rodzaju materiału lub powierzchni, np. na czapce, koszulce, smartfonie czy na zwykłym papierze.

Do budowy prototypowego ogniwa użyto polimeru o nazwie parylen, który zastosowano zarówno jako podłoże, jak i pokrycie materiału zbierającego światło (organiczny materiał DBT). Parylen jest powszechnie dostępnym materiałem, używanym np. by zapezpieczyć płytki drukowane oraz implanty przed wpływami środowiskowymi. Cały proces produkcji odbywa się w próżni, w temperaturze pokojowej i nie wymaga stosowania rozpuszczalników niezbędnych przy wytwarzaniu tradycyjnych ogniw, wykorzystuje się przy tym metodę osadzania z fazy gazowej.

Imponujący jest stosunek generowanej mocy do wagi: komercyjne ogniwo wytwarza 15 watów na kilogram masy, a ogniwo z MIT: 6 watów na gram.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1