reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© University of Southampton Przemysł elektroniczny | 02 marca 2016

W poszukiwaniu wiecznej pamięci

Twarde dyski i płyty bywają zawodne – o czym z przykrością przekonała się niejedna osoba. Naukowcy pracują nad zupełnie nowym rodzajem nośnika pamięci, którzy wytrzyma niejedną katastrofę.
Brytyjscy naukowcy z University of Southampton opracowali prototyp pamięci w postaci niewielkiego, przezroczystego dysku, który wytrzyma temperaturę do 1000 stopni Celsjusza. Na takim dysku można zapisać 360 terabajtów danych, które będzie można odczytać nawet po upływie miliardów lat. Dokładniej: 13,8 mld lat jeśli będziemy przechowywać pamięć w rozsądnej temperaturze, czyli poniżej 200 stopni C.

Dyski zrobione są z kwarcowych kryształów o wyjątkowej nanostrukturze, wyrytej laserem. Ta nanostruktura zmienia polaryzację światła przechodzącego przez kryształ, a odczytywane przy pomocy mikroskopu zmiany, zamieniane są następnie na sygnał zawierający zapisane dane.

Jednym z problemów jest jednak prędkość zapisu. Pierwsze próby zapisu danych w krysztale przy pomocy lasera wymagały ponad tysiąca impulsów laserowych do zarejestrowania jednego bitu. W tej chwili naukowcy osiągają prędkość zapisu na poziomie 13 kbit/s i wciąż pracują nad udoskonaleniem tego procesu. Sama koncepcja narodziła się w 2011 roku, w tej chwili istnieje działający prototyp, i kto wie, czy niedługo nie będziemy mogli zacząć korzystać z tej technologii. Na pewno natomiast dane zapisane na takich nośnikach wytrzymają dłużej niż możemy to sobie wyobrazić.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1