reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NCBR Przemysł elektroniczny | 29 lutego 2016

B-droid – pomocny pszczołom wynalazek z PW

Odpowiedzią na masowe wymieranie populacji pszczół na świecie są prace naukowców z Politechniki Warszawskiej nad specjalnymi maszynami, które mają wspomóc naturalne pszczele robotnice.

Badacze Politechniki Warszawskiej pracują nad dwoma typami urządzeń. Pierwszym z nich jest automatyczny układ do zapylania roślin, który porusza się po polu uprawnym i za pomocą specjalnej miotełki może rozpylić pyłek nad rośliną. Druga maszyna to B-droid – mały statek latający (Micro BSL), niepodobny do popularnych dronów. Ma kształt kielicha, umocowanego na silniczku w kształcie śmigła.
Skutki wymierania pszczół są coraz poważniejszym problemem. Szacuje się, że ponad jedna trzecia roślin uprawnych i aż ok. 90% roślin dziko rosnących wymaga zapylania, a to właśnie pszczoły są głównymi owadami zapylającymi. Już dziś na niektórych obszarach rolnicy muszą sprowadzać owady z daleka, a to znacznie podwyższa koszty produkcji żywności.
Część zapylająca urządzenia umieszczona jest na przesuwającej się platformie. Kiedy B-droid zakończy pracę na określonym terenie, silnik uruchamia się i następuje przemieszczenie do następnego sektora uprawy. O dziwo, największym problemem maszyny latającej nie jest sam lot, a określenie kwiatów i utrzymanie stabilności podczas zapylania – urządzenie pracuje podobnie jak helikopter, więc kołysze się wisząc w powietrzu. Dlatego B-droid wyposażony jest w dwie kamerki rozpoznające rodzaj kwiatów. Przemieszcza się ze stałą prędkością, ok. 10 do 20 cm na sekundę, co pozwala na prawidłową analizę informacji docierających do komputera, zainstalowanego na urządzeniu. Po szybkim przetworzeniu danych, system nawigujący urządzenie kieruje je dokładnie tam, gdzie powinno dotrzeć. Urządzenie jest częścią projektu „Autonomiczny układ do mechanicznego zapylania roślin”, dofinansowanego z programu UE Lider. Wartość przedsięwzięcia to około 1,17 mln PLN. Kierownikiem projektu jest dr inż. Rafał Dalewski, pracownik Zakładu Aerodynamiki Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Naukowcy wciąż doskonalą swoje wynalazki tak, aby w przyszłości mogły być wykorzystywane komercyjnie na szeroką skalę. Zespół dr. inż. Rafała Dylewskiego pracuje również nad zastosowaniem maszyn latających w mapowaniu pól, czy szacowaniu jakości i rozkładu plonów. Naukowcy mają nadzieję, że ich wynalazki wpłyną na rozwój innowacji w rolnictwie. Źródło: Politechnika Warszawska
Załaduj więcej newsów
December 03 2019 22:29 V14.8.2-2