reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© juan jose tugores gaspar dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 26 lutego 2016

Budowa satelity SAR coraz bliżej

PZL „Warszawa-Okęcie” i Creotech Instruments SA zawiązały konsorcjum, którego celem jest realizacja na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej wstępnego studium wykonalności budowy pierwszego polskiego satelity zobrazowania radarowego.
Liderem konsorcjum jest PZL „Warszawa-Okęcie” będący częścią Airbus Defence and Space. Creotech Instruments na zaproszenie lidera i wniosek Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest jego strategicznym inwestorem, będzie realizował istotne prace związane m.in. z przeglądem zdolności polskiego sektora kosmicznego w zakresie budowy satelity SAR.

– Udział Creotech Instruments w tym konsorcjum bardzo nas cieszy. Jest to dobry przykład realizacji strategii ARP, czyli budowy ekosystemu spółek zaawansowanych technologicznie – mówi Michał Szaniawski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. – Agencja aktywnie wspiera innowacyjność gospodarki i dąży do zwiększenia konkurencyjności i rozwoju polskiego przemysłu, a obszar technologii kosmicznych uważam za szczególnie ważny – dodaje.

Orbitalne oko dla wojska

Satelita SAR (Synthetic Aperture Radar) to satelita z radarem o tzw. syntetyzowanej aparaturze. Instrumenty tego typu służą do uzyskiwania obrazów nieruchomych obiektów o wysokiej rozróżnialności. Wykorzystywane są do tworzenia obrazów powierzchni Ziemi oraz innych planet. Zaliczają się do grupy sensorów aktywnych – źródłem emisji fali elektromagnetycznej systemu jest antena zainstalowana na pokładzie statku kosmicznego. Obraz tworzą odbicia od obiektów terenowych. – Wielką zaletą systemów radarowych jest możliwość wykonywania pomiarów niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych – mówi Jacek Kosiec, dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments. – Jest to niewątpliwa przewaga satelitów SAR nad instalacjami optoelektronicznymi, które są zależne od dobrych warunków atmosferycznych.

Wstępne studium wykonalności ma określić m.in. przyszłych użytkowników i dokładny zakres zastosowania w Polsce satelity typu SAR. Podstawą będzie analiza potrzeb Sił Zbrojnych RP, służb bezpieczeństwa państwa oraz administracji i gospodarki narodowej. Wstępne studium wykonalności obejmuje wiele różnych elementów, m.in. określenie możliwych rozwiązań technologicznych i szacowanego budżetu projektu, zalecenia dotyczące czasu trwania i harmonogramu realizacji projektu, rekomendacje dotyczące wykonawców projektów w Polsce oraz potencjalnych partnerów na forum międzynarodowym. – Dziś polskie Siły Zbrojne korzystają z danych udostępnianych przez naszych sojuszników z Włoch, pochodzących z ich systemu COSMO SkyMed Seconda Generazione – mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments. – Budowa narodowego systemu satelitarnego SAR przyczyni się do znacznego zwiększenia naszej suwerenności – dodaje Brona.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 24 2018 23:28 V9.4.0-2