reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© politechnika_bialostocka_hyperion Przemysł elektroniczny | 03 lutego 2016

Na PB powstaje nowy łazik marsjański

W piwnicach Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej studenci pracują nad kolejnym robotem marsjańskim, który w czerwcu wystartuje na University Rover Challenge.
Trzon zespołu tworzą: Maciej Rećko – szef projektu, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski i Michał Ostaszewski. Wszyscy pracowali już przy ubiegłorocznym robocie marsjańskim #next. Zajęli czwarte miejsce na światowych zawodach łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych (University Rover Challenge 2015) i drugie miejsce na ich europejskiej edycji rozegranych w Polsce (European Rover Challenge 2015). Studenci mają więc doświadczenie zarówno w konstruowaniu robotów, jak i w zawodach. Swoją wiedzą dzielą się z osobami, które w tym roku dołączyły do teamu.

Czym tegoroczny robot będzie się różnił od poprzednika? - To, co dobre zostawimy! Przeprojektujemy elektronikę i zmniejszymy robota tak, by łatwiej było go transportować – stwierdza szef drużyny #next. Z kolei główny elektronik łazika Maciek Baka zapowiada - W tym robocie będzie prawdopodobnie sześć procesorów. Zaprojektowaliśmy redundantny system sterowania, żeby w przypadku awarii jakiegoś procesora inny mógł przejąć jego o funkcję.

Nowego robota będziemy mogli zobaczyć dopiero w połowie maja. Przed łazikiem staną nowe wymagania sędziów amerykańskiej edycji konkursu studenckiego. Robot musi umieć pobrać próbkę ziemi z głębokości 5 cm, zmierzyć temperaturę terenu na głębokości 10 cm i wykonać jeszcze inne dwa zadania. Poza tym łazik powinien dostarczyć właściwe narzędzia “astronautom”. - Dużym wyzwaniem będzie zadanie serwisowe polegające na napełnieniu reaktora paliwem – mówią studenci. Precyzyjne zaplanowanie każdej czynności robota: przewiezienie kanistra, odkręcenie go, wlanie paliwa, zakręcenie kanistra, włączenie reaktora – to wielkie wyzwanie. Studenci Wydziału Mechanicznego podchodzą do niego z entuzjazmem, traktują je jako możliwość zdobycia nowych umiejętności.

Reprezentanci Politechniki chcą także wystartować w zawodach europejskich. W tym roku one odbywać się będą od 10 do 13 września w Jasionce, w województwie podkarpackim. - Zespół z ubiegłego roku wystartuje w zawodach URC 2016, “młodzi” natomiast stanowić będą trzon zespołu na ERC 2016 – informuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz opiekująca się drużyną.

Studentom zależy bowiem na tym, by tradycja budowania robotów marsjańskich na Politechnice Białostockiej została utrzymana. Przypomnijmy: pierwsza drużyna, w całości złożona ze studentów naszej uczelni, wystartowała w URC w 2010 roku. Wówczas ich łazik marsjański Magma2 wygrał te zawody.

Źródło: Politechnika Białostocka

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2