reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© philcold dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 31 grudnia 2015

Trendy technologiczne na 2016 rok

Wirtualna rzeczywistość, inteligentne samochody i drony – sprawdźmy, jakie technologie będą błyszczały w nadchodzącym roku.
Jeśli chcielibyśmy zobaczyć, jakietechnologie będą się liczyć w 2016 roku, na pewno przydatna będzie wizyta w Las Vegas, gdzie w dniach 6-9 stycznia odbędą się targi Consumer Electronics Show (CES) – największe na świecie targi elektroniki użytkowej. Jak co roku niemal wszyscy liczący się producenci pokażą swoje najnowsze osiągnięcia. Tym razem wyjątkowo dużo miejsca poświęcone będzie samochodom, elektronice ubieralnej, robotom i dronom. MarketWatch wyodrębnił 6 obszarów, które w nadchodzącym roku będą grać pierwsze skrzypce.

 1. Wirtualna rzeczywistość (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR)

  Rok 2016 to wreszcie czas na to, by rzeczywistość wirtualna mogła zabłysnąć wśród konsumentów (Oculus, Sony i HTC to jedni z najważniejszych graczy na rynku VR, którzy w ciągu 12 najbliższych miesięcy wprowadzą swoje urządzenia do sprzedaży), a rozszerzona rzeczywistość udowodniła swoja wartość w miejscach pracy. Na CES będzie 46 wystawców z branży gier i VR, czyli o 68% więcej niż w zeszłym roku.

 2. Elektronika ubieralna (wearables)

  W 2015 roku m.in. Apple wprowadził na rynek swój smartwatch – Apple Watch, a rok 2016 przyniesie coraz więcej podobnych urządzeń, które stanę się także łatwiej dostępne. Przydatną funkcją będzie możliwość bezpośredniego łączenia się tych produktów z internetem, bez potrzeby dodatkowego używania urządzeń mobilnych. Ciekawym rozwiązaniem, które czeka na swoją kolej są tatuaże – moduły elektroniczne nanosi się bezpośrednio na skórę, tak jak tymczasowym tatuaż.

  Na CES swoje produkty wearables zaprezentuje 33 wystawców – prawie trzy razy więcej niż podczas poprzedniej edycji targów (12 wystawców w 2015 roku)

 3. Inteligentne samochody

  Co prawda na jazdę całkowicie autonomicznymi samochodami przyjdzie nam jeszcze kilka lat poczekać, ale widać wyraźnie coraz szybszy rozwój w tym obszarze, zarówno od strony technologicznej, jak i prawnej. Znaczącym trendem jest nawiązywanie współpracy pomiędzy firmami technologicznymi i producentami samochodów, krążą pogłoski, że swoje siły połączą Google i Ford.

  Motoryzacja zaprezentuje się na CES 2016 w rekordowy sposób: powierzchnia, którą zajmą wystawcy z tej branży zwiększyła się z około 14 tys. m kw. w poprzednim roku do ponad 18,5 tys. m kw. – czyli aby obejrzeć wszystkie firmy z tego sektora trzeba będzie obejść powierzchnię trzech i pół stadionów piłkarskich.

 4. Sztuczna inteligencja

  Sztuczna inteligencja (AI – artificial intelligence), taka jak inteligentni asystenci (Cortana Windows i Siri iOS) oraz technologie uczenia maszynowego, używane przez Google, będą coraz częściej włączane do produktów, usług i oprogramowania. Ale AI znajdzie także swoją drogę do robotów. Na targi do Las Vegas przyjedzie 23 wystawców z branży robotyki – o 71% więcej niż w poprzednim roku. Roboty znajdą zastosowanie w każdej dziedzinie: od sprzątania domu, aż po asystentów sprzedaży i codziennych towarzyszy życia.

  Na CES nie zabraknie także firm z branży druku 3D, pojawi się 58 wystawców, czyli o 31% więcej niż na CES 2015.

 5. Drony

  Rynek dronów gwałtownie się rozwija. Na targach w Las Vegas zaprezentuje się 29 wystawców z tej branży, czyli ponad cztery razy więcej niż podczas poprzedniej edycji. Tym razem można się spodziewać, że producenci pokażą inteligentniejsze drony, zawierające np. coraz bardziej zaawansowane technologicznie sensory, pozwalające na precyzyjniejsze pomiary środowiskowe lub drony z technologiami śledzenia.

 6. Samoładujące się telefony

  CES to także miejsce wszelkich nowinek technologicznych i nie ma co kryć, że na innowacje umożliwiające bezprzewodowe ładowanie telefonów czeka wielu konsumentów.

  Jednym z producentów, który zaprezentuje takie rozwiązanie jest japońska firma KDDI. Produkt o nazwie Cota to telefon, który ma się automatycznie ładować na odległość, w sposób analogiczny do tego, jak nadajnik WiFi przesyła dane z rutera do urządzeń zewnętrznych.

  Inny sposób, znany już z będących w sprzedaży produktów firmy IKEA, to bezprzewodowe ładowanie dzięki specjalnej macie, na którą po prostu odkładamy telefon. Standard nazywa się Qi, a maty produkuje firma Qi Wireless.

  Dobrym rozwiązaniem byłyby także baterie, które ładują się w ciągu minuty. Nad takim produktem pracuje izraelska firma StoreDot, podobno już w 2016 roku chce wprowadzić na rynek baterie do smartfonów, których czas ładowania wyniesie 60 sekund lub mniej.


Źródło: marketwatch.com

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1