reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© james boardman dreamstime.com Technologie | 29 grudnia 2015

Parking 2.0 - szlaban w górę dla nowych technologii

Dzięki połączeniu w jednym urządzeniu możliwości oferowanych przez RFID, Bluetooth oraz WiFi, zarządzanie parkingiem oraz korzystanie z niego staje się o wiele bardziej komfortowe.
Przypomnijmy – RFID (radio frequency identiifation) to technologia wykorzystująca fale radiowe do identyfikacji obiektów. Jednak rozbudowanie jej o dodatkowe technologie sprawia, że wachlarz zastosowań znacznie się poszerza. Z takim właśnie rozwiązaniem można spotkać się na coraz większej liczbie parkingów. Wykorzystuje się tam narzędzie SMART RFID, oparte na trzech modułach: RFID, Bluetooth i WiFi.

Wygoda dla kierowców

Do dziś najpopularniejszym sposobem wjazdu na parking zamknięty jest korzystanie z klucza lub zakodowanej karty, które kierowca musi przyłożyć do czytnika. Czasem zamiast karty wpisywany jest indywidualny kod dostępu. Są to metody niosące ze sobą poważne niedogodności. Kartę można zostawić w domu, kod może wypaść z pamięci, a otwieranie szyby w ulewę bądź śnieżycę nie należy do przyjemności. Konieczne jest także zatrzymanie samochodu przy szlabanie i poświęcenie nawet kilkudziesięciu sekund na wykonanie całej procedury.

Polscy inżynierowie opracowali jednak nowe rozwiązanie, eliminujące powyższe trudności. Wystarczy na przednią szybę nakleić niewielki tag (identyfikator) z układem scalonym. Zamontowany przy szlabanie czytnik RFID UHF już z odległości kilkunastu metrów zidentyfikuje nadjeżdżający samochód i podniesie szlaban lub otworzy bramę. W czytniku RFID zamontowany jest także moduł Bluetooth, pozwalający na większą wygodę przy korzystaniu z parkingu. - Moduł Bluetooth pozwala kierowcom na podnoszenie szlabanu za pomocą smartfona, wyposażonego w dedykowaną aplikację mobilną. Możliwe jest, aby za pomocą tej samej aplikacji dokonywać opłat za miejsce postojowe lub miesięczny abonament – wyjaśnia dr inż. Karolina Kozłowska, prezes Smart Technology Group, która zajmuje się technologią RFID od przeszło 8 lat.

Dane z czytnika trafiają do jednostki sterującej szlabanem – może to być komputer wykorzystujący popularne w branży oprogramowanie lub dedykowany software, napisany specjalnie na potrzeby danego parkingu. Czytnik może pracować także w trybie autonomicznym. W takim przypadku do prawidłowego funkcjonowania komputer w ogóle nie jest potrzebny. Opracowany przez Smart Technology Group czytnik Master 01 ma również wbudowane wyjścia przekaźnikowe. Dzięki nim bezpośrednio steruje on ramieniem szlabanu lub bramą. Rozpoznawanie uprawnień odbywa się w oparciu o wprowadzoną uprzednio bazę tagów (identyfikatorów), przyporządkowanych kierowcom.

Parking Premium

Wdrożenie SMART RFID będzie dla właściciela parkingu jak przesiadka z samochodu klasy A do limuzyny – podkreślają przedstawiciele firmy Smart Technology Group. Większy komfort, większe możliwości i większa kontrola w zarządzaniu oraz oszczędności. Te ostatnie zapewnia moduł WiFi. Umieszczenie go w czytniku RFID UHF pozwala zrezygnować ze zwojów kabli. Komunikacja między poszczególnymi elementami SMART RFID odbywa się dzięki WiFi bezprzewodowo. Ale na tym nie kończą się możliwości zaoszczędzenia gotówki. Na zmniejszenie wysokości wydatków wpływ będzie miało zrezygnowanie z kart bądź pilotów. Zastąpienie ich tagami (identyfikatorami) poważnie odciąży każdy budżet. - Opracowany przez nas czytnik jako jedyny na świecie posiada wbudowane przekaźniki. Dlatego zarządca parkingu może zrezygnować z zakupu kontrolera z przekaźnikami – opowiada Karolina Kozłowska ze Smart Technology Group. Obniżkę kosztów zagwarantuje także szeroki wybór możliwości zasilania całego systemu. Wybór odpowiedniej opcji, uwarunkowany za każdym razem indywidualnymi właściwościami parkingu, sprawi, że rachunki za zużycie energii spadną. Taka automatyzacja pozwala na ograniczenie ilości personelu, do tej pory zajmującego się wieloma czynnościami na parkingu (otwieranie i zamykanie szlabanu, przyjmowanie płatności od abonentów etc.).

Omawiane rozwiązanie może być również wykorzystywane do prowadzenia oraz przechowywania szczegółowej dokumentacji. Każde zdarzenie rejestrowane przez czytnik RFID jest zapisywane w logu, a następnie łatwo dostępne z poziomu użytkownika. To kolejny obowiązek, wykonywany do tej pory przez ludzi, który zostanie przejęty przez SMART RFID.

Zielone światło

Rozwiązania wykorzystujące technologię RFID są coraz częściej wykorzystywane w branży parkingowej. Nie sposób nie dostrzec ich oczywistych zalet, zwłaszcza w zestawieniu z coraz bardziej archaicznymi, kosztownymi i niewygodnymi systemami. Co więcej, potencjał RFID wciąż jest odkrywany do kolejnych zastosowań, np. do zabezpieczania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Zamiast zwykłego identyfikatora, umieszczanego za szybą, osoba niepełnosprawna otrzymuje od urzędników tag (identyfikator). Jednocześnie, wszystkie koperty dla osób niepełnosprawnych są zabezpieczone słupkami z wmontowanymi czujnikami i antenami RFID. Jedynym sposobem, by przeszkody wsunęły się pod nawierzchnię jezdni, jest posiadanie wspomnianego wcześniej tagu. Można więc oczekiwać, że i w Polsce parkingi korzystające ze SMART RFID będą coraz częściej spotykane.

---
Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy Smart Technology Group.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2