reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NASA Przemysł elektroniczny | 21 grudnia 2015

HECATE zwycięzcą konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej

Projekt misji eksploracji Księżyca opracowany m.in. przez studentów Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w prestiżowym konkursie ESA Moon Challenge.
Za najlepszy projekt misji eksploracji Księżyca ESA uznała HECATE (Human Exploration of Cis-lunar space via Assets Tele-operated from EML2). Stworzyło go 14 studentów z Włoch, Wielkiej Brytanii, Japonii, USA i Polski. Przedstawicielami naszego kraju w zespole byli Dorota Budzyń, Agata Mintus i Szymon Gryś, wszyscy z Politechniki Wrocławskiej, na co dzień działający w grupie Space is More – czytamy w Magazynie “Pryzmat” Politechniki Wrocławskiej. W konkursie brało udział ponad 20 międzynarodowych zespołów z całego świata.

Projekt HECATE zakłada umieszczenie załogowej stacji kosmicznej w punkcie libracyjnym Księżyca EML2. To miejsce, w którym przyciąganie Ziemi i Księżyca się równoważy, a zatem stacja przy minimalnym zużyciu energii utrzyma tam swoją pozycję w przestrzeni. Ze stacji umieszczonej w tym miejscu astronauci mogliby swobodnie sterować robotami na powierzchni Księżyca. Nie musieliby polegać na przekazie z ziemskich satelitów, który ma zawsze sekundę opóźnienia, ani liczyć się z zanieczyszczeniami radiowymi.

Studenci w swojej misji zaplanowali użycie czterech łazików: dwóch do pobierania próbek, jednego będącego drukarką 3D i jednego z dwoma ramionami robotycznymi (do prac wymagających większej precyzji).

Projektowaniem łazików zajęła się Dorota Budzyń (Wydział Mechaniczny PWr). Szymon Gryś (Wydział Elektroniki) odpowiadał za projekty rakiet, a Agata Mintus (Wydział Architektury) przygotowywała wizualizacje, które pomagały całej międzynarodowej grupie orientować się, jak wyglądają wymyślone przez ich kolegów rozwiązania.

Źródło: Pryzmat

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2