reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© RADMOR Przemysł elektroniczny | 15 grudnia 2015

Sukces Polski w Programie ESSOR

Gdyńska firma RADMOR zaprezentowała wyniki prac zrealizowanych w ramach programu ESSOR (European Secured Software Defined Radio).
Jak podkreśla RADMOR, zakończony w tym roku program ESSOR był jednym z nielicznych europejskich programów badawczo-rozwojowych na rzecz obronności, w którym udział i istotną rolę miała Polska.

W ramach tego programu opracowano architekturę radiostacji definiowanych programowo (SDR) oraz stworzono oprogramowanie umożliwiające szerokopasmową transmisję głosu i danych, tzw. waveform ESSOR HDR. Dzięki temu zapewniona jest pełna interoperacyjność pomiędzy radiostacjami SDR różnych producentów. - Współwłaścicielem powyższych najnowocześniejszych technologii w radiokomunikacji militarnej jest Polska – zaznacza RADMOR w komunikacie.

Pokaz interoperacyjności waveformu HDR dla krajów NATO, które odbyły się w firmie RADMOR w listopadzie i grudniu bieżącego roku, przeznaczone były dla rządów i firm przemysłowych z krajów paktu NATO oraz programu COALWNW. Wzięli w niej udział przedstawiciele z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Holandii i Turcji, przedstawiciele NATO (NHO C3 Staff oraz NCIA), przedstawiciele agencji OCCAR-EA oraz krajów COALWNW: Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanady, a także reprezentanci firm realizujących program ESSOR z Finlandii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Polski. Waveform ESSOR HDR opracowano w ramach zakończonej w czerwcu 2015 pierwszej fazy programu ESSOR, w której RADMOR brał czynny udział, jako jedna z sześciu realizujących go firm.
- Warto podkreślić, że po raz pierwszy w skali światowej udało się siłami kilku firm opracować niezwykle wydajny waveform szerokopasmowy i udowodnić jego interoperacyjność z wykorzystaniem kilku heterogenicznych platform, wytworzonych przez producentów z różnych krajów – informuje RADMOR w komunikacie i podkreśla sukces Polski, gdyż nasz kraj po raz pierwszy wziął udział w opracowaniu jednej z najnowocześniejszych technologii elektronicznych na świecie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło w 2013 roku projekt „Radiostacja przewoźna” (znany również pod nazwą GUARANA), którego celem jest opracowanie pierwszej polskiej radiostacji programowalnej zgodnej ze standardem ESSOR. Projekt jest realizowany przez konsorcjum złożone wyłącznie z polskich firm, a liderem konsorcjum jest RADMOR SA.

Wiedza zdobyta przez RADMOR dzięki uczestnictwu w programie ESSOR oraz wieloletnie doświadczenie firmy w dziedzinie radiokomunikacji (radiostacje RADMOR-u używane są w 16 armiach na świecie), umożliwia zaprojektowanie oraz produkcję nowoczesnych, własnych, polskich radiostacji wojskowych, zapewniających najwyższy stopień bezpieczeństwa przesyłanych informacji. Niestety, jak zauważa firma, przedłużająca się procedura uzgodnień i zatwierdzenia Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych powoduje opóźnienie w projekcie (problem ten występuje w wielu projektach badawczo-rozwojowych na rzecz obronności). Tymczasem członkowie programu ESSOR z innych krajów już prezentują prototypy radiostacji nowej generacji zgodne ze standardem ESSOR.Interoperacyjność waveformu została zaprezentowana w scenariuszach wykorzystujących 6 węzłów radiowych, którymi były heterogeniczne platformy SDR z 4 różnych firm (Thales, Selex ES, Bittium i RADMOR). Poza interoperacyjnością waveformu pokazano również jego najważniejsze funkcjonalności:
 • MANET (sieć samoorganizująca się)
 • synchronizacja – wszystkie węzły z lub bez GNSS/sieć mieszana
 • dynamiczny przydział zasobów i adaptacja do wymagań ruchu
 • pełne zabezpieczenie transmisji danych (TRANSEC, NETSEC, COMSEC) z separacją na stronę czerwoną i czarną
 • wsparcie transmisji danych narodowych w sieciach koalicyjnych poprzez kodowanie „end-to-end”
 • wbudowany mechanizm OTAR/D/Z umożliwiający zdalne wyłączenie (eliminację) węzła
 • transmisja Unicast, Multicast i Broadcast z QoS
 • transmisja Video w czasie rzeczywistym
 • konferencja VoIP (punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt) obejmująca zabezpieczoną transmisję głosu zgodnie z protokołem SCIP (STANAG 5068, implementacja wypracowana i wytworzona w RADMOR SA)
Przeprowadzone pokazy zaprezentowały przedstawicielom krajów NATO i programu COALWNW:
 • możliwości uzyskania interoperacyjności różnych radiostacji, różnych producentów, wytworzonych w oparciu o technologię SDR, wykorzystujących ten sam wspólnie wypracowany waveform
 • przydatność metodologii zastosowanej w programie ESSOR dla zapewniania portowalności waveformu
 • wysoką klasę waveformu ESSOR HDR potwierdzoną przez osiągane parametry podczas jego działania jako sieciowego medium szerokopasmowego.


Źródło: © RADMOR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2