reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© FlytechUAV Przemysł elektroniczny | 16 grudnia 2015

Drony FlyTech UAV rozwijają skrzydła

Powołana za sprawą funduszu INFINI, spółka portfelowa FlyTech UAV zajmująca się m.in. produkcją dronów, uzyskała wsparcie ARP Venture.
ARP Venture objął Spółkę FlyTech statusem obserwatora, co oznacza zapewnienie aktywnego wsparcia w budowaniu relacji branżowych - zarówno na poziome operacyjnym jak i strategicznym – czytamy w komunikacie. Program skierowany jest do przedsiębiorstw o wysokim potencjalne rynkowym.

Nad wykorzystaniem dronów, czyli bezzałogowych systemów powietrznych, pracują założyciele FlyTech UAV – inżynierowie lotnictwa i piloci. Polski start-up wprowadził do seryjnej produkcji bezzałogowy system fotogrametryczny FENIX. Chodzi o wielofunkcyjne narzędzie do gromadzenia wysokorozdzielczych zdjęć z powietrza, na bazie których m.in. geodeci będą mogli wykonywać specjalistyczne opracowania i bardzo dokładne pomiary. Spółka realizuje także specjalistyczne szkolenia pomiarowe.

- Nawiązanie współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu jest dla nas krokiem milowym. Liczymy, że wspólne działania pozytywnie wpłyną na wzrost produkcji i sprzedaży polskich systemów bezzałogowych. Spodziewamy się także nowych, ciekawych kontaktów biznesowych, które przełożą się na rozwój technologiczny firmy – mówi Michał Wojas, prezes spółki FlyTech UAV.
- Drony mają wiele zastosowań i są coraz bardziej popularne. Szacunki Unii Europejskiej wskazują, że w przeciągu dekady mogą stanowić nawet 10 proc. światowego rynku lotniczego – to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków na świecie. Cieszymy się, że możemy wspierać FlyTech w pozyskiwaniu nowych partnerów biznesowych, zapewniając mu rozwój i możliwość budowania stabilnej pozycji rynkowej – tłumaczy Patrycja Zielińska, wiceprezes ARP SA.

Dzięki prowadzonym badaniom nad rozwojem autorskiego systemu, FlyTech UAV nawiązało już współpracę m.in. z PSE Centrum, Energą, Tauron Dystrybucja, AGH czy Politechniką Krakowską. Innowacyjność rozwiązania zastosowanego przez spółkę, opiera się na połączeniu lotnictwa bezzałogowego ze zminiaturyzowanymi systemami sterowania i sensorami optycznymi.

Opracowany przez FlyTech system, pozycjonowania przestrzennego dzięki specjalistycznym sensorom pozwala m.in. mierzyć poziom wegetacji roślin oraz wykorzystywać drony do monitorowania przewodów trakcyjnych. Urządzenie łączy w sobie możliwości wykonywania długich pomiarów naziemnych z wysokokosztowymi nalotami zdjęciowymi z samolotów załogowych. FENIX zaproponowany przez FlyTech może przydać się w szczególności geodetom, branży kartograficznej, architektom, czy dużym firmom energetycznym. Rolnictwo, leśnictwo czy branża budowlana może także efektywnie skorzystać na pomyśle.

- Przykład naszej spółki portfelowej pokazuje, że unikalne, innowacyjne rozwiązania mogą śmiało konkurować z najlepszymi trendami na światowych rynkach – dodaje Maciej Wieloch, prezes zarządu INFINI. – FlyTech znakomicie odnalazł się w branży, a dostrzeżenie jego potencjału przez ARP Venture i pozyskanie statusu obserwatora spółki, to dla nas bardzo ważny krok w rozwoju polskiej gospodarki i transferu myśli naukowej do biznesu – tłumaczy Maciej Wieloch.

Spółka portfelowa Funduszu INFINI współpracuje także z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Wspólnie z GOPR zamierzają stworzyć specjalistyczny system wspierający działanie grup ratowniczych podczas poszukiwania zaginionych w górach. Przeprowadzono do tej pory serię testów i lotów próbnych, które mają dopasować system do potrzeb akcji ratowniczych.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2