reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© albert lozano dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 09 grudnia 2015

Krakowska spółka stawia na nowatorskie rozwiązania

Smart Technology Group tworzą inżynierowie, którzy stawiają na najnowocześniejsze technologie. Ich rozwiązanie Smart RFID, łączące technologie RFID i beaconów oraz WiFi czy GPRS, będzie podbijać świat.

Jako pierwszy potencjał w nowatorskich rozwiązaniach dostrzegł fundusz European Venture Investment Group, który w marcu tego roku zainwestował w Smart Technology Group prawie milion złotych. Strategiczne znaczenie miało też nawiązanie współpracy ze szwajcarskimi inwestorami. Dzięki temu zespół inżynierów, pracujących ze sobą od 2008 roku, mógł rozpocząć ekspansję na światowe rynku.
– Główną przewagą konkurencyjną firmy jest czytnik Smart RFID, czyli połączenie RFID z beaconami, WiFi, ZigBee czy GPRS. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie, oferujące wymierne korzyści w wielu branżach. Smart RFID świetnie sprawdzi się m.in. w handlu, branży security czy centrach logistycznych – podkreśla dr inż. Karolina Kozłowska, prezes zarządu Smart Technology Group.
Prezes firmy zwraca także uwagę na parametry techniczne Smart RFID. – Czytniki firmy jako jedyne na rynku posiadają wyjścia przekaźnikowe, możliwość podłączenia do 8 anten oraz najwygodniejszą konfigurację zasilania. Dodatkowym atutem jest możliwość pracy w trybie autonomicznym. Wszystko to sprawia ze technologia ta oprócz szerokich możliwości wykorzystania jest łatwa w integracji i ekonomiczna w instalacji i użytkowaniu – mówi prezes Karolina Kozłowska. – Widzimy zalety, ale i wady obecnych technologii bezprzewodowych. I widzimy też potencjał tkwiący w ich połączeniu w jedno narzędzie – tak o filozofii Smart Technology Group mówi Karolina Kozłowska. – Przy tradycyjnym rozwiązaniu z beaconami w systemach lojalnościowych mamy dostęp tylko do klientów, którzy zainstalowali odpowiednią aplikację na smartfonie. Jeśli dodamy technologię RFID, poszerzymy bazę klientów o te osoby, które mają kartę stałego klienta. Co więcej, zainstalowanie naszego czytnika w bramce przy wejściu do sklepu daje nie tylko możliwość korzystania z systemów lojalnościowych, ale pozwala na uzyskanie ochrony antykradzieżowej – wyjaśnia Karolina Kozłowska. Tagi RFID likwidują także problem z bateriami. Zasilane bateryjnie beacony działają co prawda nawet dwa lata, ale trzeba pamiętać, że wymiana baterii może być bardzo uciążliwa, ze względu na dużą liczbę instalowanych urządzeń. Jak przekonują eksperci z firmy Smart Technology Group, korzyści ze Smart RFID dostrzegą także sami konsumenci. Poprawi się jakość obsługi, łatwiej będzie znaleźć pożądany towar i zmniejszą się kolejki. W sklepie, w którym na produktach zamiast kodów kreskowych umieszczone są tagi RFID UHF, wystarczy, by klient przejechał wózkiem pełnym produktów przez kasę, a zamontowany system składający się z czytnika i anteny RFID UHF zidentyfikuje wszystkie produkty z koszyka, bez wyjmowania ich na taśmę. To jednak tylko jeden przykład, bo skala zastosowań rozwiązań opartych o te technologie jest olbrzymia. Smart Technology Group otrzymuje coraz więcej zapytań, np. ze strony przemysłu, dotyczących usprawnienia produkcji. – RFID wzbudza zainteresowanie na całym świecie. My mamy propozycję dla każdej branży. Testujemy nasze systemy na lotniskach, w sieciach handlowych czy w sektorze bezpieczeństwa, np. przy kontroli dostępu – opowiada dr inż. Monika Bańdura, dyrektor operacyjna i członkini zarządu Smart Technology Group. Co ważne, inżynierowie STG za każdym razem dopasowują swoje narzędzie do potrzeb klienta i specyfiki jego branży. – Nasze doświadczenie pozwala nam zaprojektować system od początku do końca, uwzględniając wiele zmiennych. Przykładowo w sklepach bierzemy pod uwagę ogrom detali: umiejscowienie bramek: w podłodze, suficie, czy tradycyjne przy drzwiach, odległość wieszaków od wejścia, ich ustawienie i wiele innych – mówi Karolina Kozłowska.
Smart Technology Group ma już na koncie duże wdrożenia, jedno z nich zostało przygotowane dla producenta odzieży męskiej z Libanu, który wykorzystuje Smart RFID do inwentaryzacji towaru. Teraz polsko-szwajcarska firma dopina kolejne kontrakty i negocjuje końcowe warunki umów z dużymi kontrahentami z branży motoryzacyjnej, przemysłowej, odzieżowej czy meblarskiej.
Smart Technology Group ma dwie siedziby: w Szwajcarii i Polsce, ale całość prac badawczo-rozwojowych prowadzona jest w Krakowie, gdzie zebrał się pokaźny zespół 15 inżynierów. – Jesteśmy producentem wszystkich produktów w swojej ofercie, co gwarantuje ich wysoką jakość w przeciwieństwie do sprowadzanych z Chin produktów niskiej jakości. Stawiamy na ciągły rozwój, by wyprzedzać konkurencję. Już teraz nasze rozwiązania są integrowalne, ekonomiczne i proste w montażu. Ale wciąż sprawdzamy, czego jeszcze potrzebuje klient, dodajemy odpowiednie funkcje do naszego sprzętu, a tworzone przez nas nowoczesne rozwiązania patentujemy – dopowiada dr inż. Monika Bańdura. Rozwiązania Smart Technology Group zyskują więc coraz większą popularność. – Jeszcze rok, dwa lata temu firmy nie miały pojęcia, czym się zajmujemy – mówi Monika Bańdura. – Na szczęście z miesiąca na miesiąc wdrożeń jest coraz więcej. Polscy producenci oraz firmy handlowe zaczynają dostrzegać korzyści płynące ze stosowania nowatorskich rozwiązań, czyli ograniczenie strat i poprawa efektywności. Duża w tym zasługa samych ekspertów Smart Technology Group, którzy edukują rynek, organizując wiele szkoleń z zakresu wdrażania nowych technologii – dodaje Bańdura. Wygląda więc na to, że to duże firmy jako pierwsze przekonują się do nowatorskich rozwiązań, poszukując oszczędności i poprawy wydajności pracy. Warto pamiętać, że ceny tagów RFID spadają i, według przedstawicielek Smart Technology Group, już wkrótce technologia RFID zastąpi kody kreskowe.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 04 2020 10:54 V18.6.10-1