reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alinoubigh dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 27 listopada 2015

ARUZ już zmontowany

Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych zawiera 27 tys. równolegle pracujących układów FPGA, co czyni z niego największe na świecie rozwiązanie tego typu.
Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych jest już zmontowany. Urządzenie przeszło testy i zostało przekazane przez wykonawcę, firmę Ericpol, właścicielowi Technoparkowi Łódź.

- Koniec prac firmy Ericpol to tak naprawdę początek intensywnej pracy naszego zespołu naukowego. Teraz muszą powstać algorytmy, które umożliwią w pełni wykorzystanie potencjału badawczego urządzenia. Na to potrzeba czasu. Ale ten czas to inwestycja, w przyszłości ARUZ sprawi, że badania będą tańsze i szybsze - podkreśla dr Bogdan Wasilewski, prezes Technoparku Łódź.

Za moc obliczeniową ARUZa odpowiada 27 tys. równolegle pracujących układów FPGA rozmieszczonych na 20 panelach urządzenia. Tym samym łódzki analizator jest największym na świecie urządzeniem, w którym zastosowano to rozwiązanie. Ze względu na sąsiedztwo portu lotniczego analizator o średnicy 16 m i wysokości ponad 4 m zamknięty jest w kabinie ekranującej – tzw. klatce Faradaya, która również zalicza się do największych tego typu konstrukcji na świecie.

Budowa unikalnego na skalę światową urządzenia była dużym wyzwaniem pod względem i projektowym i technicznym. Przedsięwzięcie wymagało integracji prac ok. 20 zespołów specjalistów, m. in. informatyków, elektryków czy mechaników, w sumie prawie 70 osób. – Mieliśmy przyjemność współpracować z prawdziwymi profesjonalistami, skupionymi na osiągnięciu celu. Chciałbym serdecznie wszystkim podziękować za ich wkład i zaangażowanie. Dzięki tak znakomitemu zespołowi wyjątkowo skomplikowany projekt udało się zrealizować w założonym terminie – zaznaczył Paweł Szczerkowski, wiceprezes i dyrektor generalny Ericpola.

W styczniu 2016 roku odbędzie się otwarcie nowego budynku BioNanoParku. Znajdą się w nim laboratoria Badań Strukturalnych Nanomateriałów, Medycyny Spersonalizowanej, Biosensorów i Elektroniki Organicznej, Autentykacji Produktów, Biotechnologiczne oraz Symulacji Molekularnych. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe i testy wyposażenia laboratoriów. Cały inwestycja BioNanoPark kosztowała 178 milionów złotych, 85% kosztów kwalifikowanych pokryła Unia Europejska środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-1