reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© KSAF Nauka | 23 listopada 2015

Polski Prometheus 38. na świecie

Na opublikowanej 16 listopada 2015 roku liście TOP500 – najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej – Prometheus z AGH uplasował się na rekordowo wysokim, 38 miejscu.
Najszybszy superkomputer w historii Polski, Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH zajął najwyższą pozycja dla polskiej maszyny w historii rankingu najpotężniejszych komputerów na świecie.

Prometheus znalazł się w zestawieniu TOP500 po raz drugi, znacznie wyprzedzając inne superkomputery z Polski i poprawiając swoją pozycję z lipca br. o jedenaście miejsc. Było to możliwe dzięki jego rozbudowie o kolejne pięć szaf, dzięki czemu moc Prometheusa zwiększyła się z 1,7 Pflops do niemal 2,4 Pflops.

Ale to nie jedyny superkomputer z Polski obecny w TOP500. Oto lista maszyn:
  • 38 – ACK Cyfronet AGH, Prometheus (2347 Tflops)
  • 160 – Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, Tryton (636 Tflops )
  • 179 – Wrocławskie Centrum Sieciowo Superkomputerowe, Bem (636 Tflops)
  • 216 – Narodowe Centrum Badań Jądrowych (490) TFlops)
  • 385 – ACK Cyfronet AGH, Zeus (374 Tflops)
Najszybszym superkomputerem na świecie jest już po raz szósty chiński Tianhe-2 (Milky-Way-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 Pflops. Na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (200 jednostek, 40%) i Chin (109 jednostek, 22%). Na kolejnych miejscach znajdują się: Japonia (36 jednostek, 7%), Niemcy (33 jednostki, 7%) i Wielka Brytania (18 jednostek, 4%). Polska (5 jednostek, 1%) znajduje się na 11. miejscu w rankingu krajów.

Prometheus, uruchomiony w kwietniu br., składa się z ponad 2200 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią InfiniBand o przepustowości 56 Gbit/s. Superkomputer posiada ponad 53 tysiące rdzeni obliczeniowych (energooszczędnych i wydajnych procesorów Intel Haswell) oraz 279 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa są dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz o ogromnej szybkości dostępu 180 GB/s. Prometheus jest również wyposażony w 144 karty Nvidia Tesla.

– Dla zobrazowania szybkości pracy Prometheusa można powiedzieć, że w celu dorównania jego możliwościom, należałoby wykorzystać moc ponad 50 000 najwyższej klasy komputerów PC w najmocniejszej konfiguracji, dodatkowo połączonych superszybką siecią i zarządzanych specjalnym oprogramowaniem – mówi prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH. – Dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia cieczą, Prometheus jest jednocześnie jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie. Jego efektywność energetyczna dorównuje systemom największych centrów danych na świecie, takich jak Google czy Facebook. Co więcej, chłodzenie cieczą umożliwia ekstremalnie wysoką gęstość instalacji, dzięki czemu ważąca ponad 30 ton część obliczeniowa zajmuje powierzchnię tylko 18 m2 i mieści się zaledwie w 20 szafach. By osiągnąć te same parametry poprzednik Prometheusa – Zeus – musiałby zajmować aż 160 szaf. Aby jeszcze ciekawiej zobrazować gigantyczny rozwój technologii sięgnę jeszcze krok wstecz: poprzednikiem Zeusa był umieszczony w 8 szafach Baribal o mocy obliczeniowej 1,5 Tflops (teraflopsa) – Prometheus zbudowany w tamtej technologii zajmowałby ponad 12 000 szaf – dodaje dyrektor Cyfronetu.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku.

Źródło: AGH

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1