reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nyul dreamstime.com Nauka | 20 listopada 2015

Uniwersytet Wrocławski bliżej elektroniki

Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego w porozumieniu z firmami IT, otworzył nowy kierunek „Informatyka stosowana i systemy pomiarowe”, na którym duży nacisk zostanie położony na umiejętności praktyczne.
Wydział Fizyki i Astronomii (WFA) Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr), przy wsparciu specjalistów z wrocławskich firm IT zrzeszonych w Radzie Pracodawców WFA, naukowcy kształcący fizyków komputerowych oraz eksperymentatorów opracowali nowatorski program kształcenia dla nowo utworzonego kierunku Informatyki stosowanej i systemów pomiarowych. Program przewiduje między innymi:
  • łączenie tradycyjnych kompetencji programistycznych z umiejętnościami charakterystycznymi dla nowych technologii (zarówno informatycznych, jak i elektronicznych );
  • kształtowanie umiejętności wykorzystywania wiedzy z zakresu fizyki i matematyki do tworzenia modeli i symulacji zjawisk występujących w realnym świecie;
  • poznanie architektury systemów kontrolno-pomiarowych i systemów wbudowanych; kształcenie kompetencji miękkich w trakcie realizacji projektów zespołowych.
Studenci mogą wybierać pomiędzy trzema ścieżkami: programisty, elektronika oraz fizyka komputerowego. Istotną częścią programu nowych studiów są liczne projekty
- Siłą nowego kierunku jest wzbogacenie programu informatyki stosowanej o elementy elektroniki, metodologii prowadzenia eksperymentów fizycznych oraz zadbanie o rozwój kompetencji inżynierskich związanych z projektowaniem i realizacją systemów kontrolno-pomiarowych. W procesie kształcenia studentów szczególny nacisk położony został na edukację poprzez zajęcia praktyczne, w tym projekty indywidualne i zespołowe realizowane wspólnie z firmami z nami współpracującymi – komentuje Radosław Wasielewski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
grupowe oraz praktyki studenckie realizowane w dolnośląskich przedsiębiorstwach, które pomogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Po zakończeniu studiów na kierunku Informatyka stosowana i systemy pomiarowe studenci będą mogli kontynuować naukę, jak i podjąć pracę w biznesie związanym z szeroko pojętym oprogramowaniem, systemami pomiarowymi oraz z urządzeniami wbudowanymi, w których edukację zaangażowała się firma Grinn, producent platformy Chiliboard.

Uwzględnienie opinii pracodawców o aktualnych potrzebach rynku sprawia, że edukacja wyższa jest nie tylko coraz wyższej jakości, ale także bardziej odpowiada potrzebom studentów, którzy są lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Z kolei pracodawcom łatwiej dotrzeć z ofertami do studentów, którzy mają praktyczne doświadczenie. Dzięki temu rynek pracy i cykl edukacji są ze sobą bardziej powiązane. Jednocześnie odpowiadają na zmiany, jakie wymusza rynek – mówi Łukasz Gajda, CTO firmy Grinn.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2