reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 10 listopada 2015

2,7 mld EUR na technologie przyszłości

Grafen, badania nad ludzkim mózgiem, sztuczna inteligencja, informatyka i telekomunikacja to tylko niektóre z wielu technologii przyszłości, które UE wspiera w ramach programu Horyzont 2020.
Europa chce być liderem w rozwoju technologii przyszłości. To jeden ze sposobów na rozwój gospodarczy państw europejskich i zwiększenie konkurencyjności Europy wobec całego świata na najbliższe dekady. Dlatego Komisja Europejska poświęci 2,7 miliarda euro na rozwój wizjonerskich interdyscyplinarnych projektów naukowych w obszarze technologii przyszłości (Future & Emerging Technologies – FET). Najbliższe konkursy startują 8 grudnia 2015 r., a ich budżet wynosi ponad 300 mln euro (w latach 2016-17). Badania naukowe finansowane są w ramach programu ramowego Horyzont 2020.

Sztandarowymi projektami Unii Europejskiej w obszarze technologii przyszłości (FET Flagships) są:
  • Grafen

    Na badania i wdrożenie tego materiału do użycia na skalę przemysłową Komisja Europejska przeznaczyła 1 miliard euro.

  • Human Brain Project

    To projekty związane z poznawaniem ludzkiego mózgu w celu stworzenia nowych narzędzi diagnostycznych i sposobów leczenia chorób mózgu. Projekty dotyczą również prób stworzenia sztucznej inteligencji dzięki poznawaniu zasad działania mózgu. Komisja Europejska przeznaczyła na nie 1 miliard euro.
Technologie przyszłości w programie ramowym Horyzont 2020 to także m.in. projekt wykorzystania superkomputera do osiągnięcia najlepszych na świecie wyników w zakresie mocy obliczeniowej czy konkursy na zupełnie nowe wizjonerskie idee.

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy dla programu ramowego Horyzont 2020

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2