reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 10 listopada 2015

2,7 mld EUR na technologie przyszłości

Grafen, badania nad ludzkim mózgiem, sztuczna inteligencja, informatyka i telekomunikacja to tylko niektóre z wielu technologii przyszłości, które UE wspiera w ramach programu Horyzont 2020.
Europa chce być liderem w rozwoju technologii przyszłości. To jeden ze sposobów na rozwój gospodarczy państw europejskich i zwiększenie konkurencyjności Europy wobec całego świata na najbliższe dekady. Dlatego Komisja Europejska poświęci 2,7 miliarda euro na rozwój wizjonerskich interdyscyplinarnych projektów naukowych w obszarze technologii przyszłości (Future & Emerging Technologies – FET). Najbliższe konkursy startują 8 grudnia 2015 r., a ich budżet wynosi ponad 300 mln euro (w latach 2016-17). Badania naukowe finansowane są w ramach programu ramowego Horyzont 2020.

Sztandarowymi projektami Unii Europejskiej w obszarze technologii przyszłości (FET Flagships) są:
  • Grafen

    Na badania i wdrożenie tego materiału do użycia na skalę przemysłową Komisja Europejska przeznaczyła 1 miliard euro.

  • Human Brain Project

    To projekty związane z poznawaniem ludzkiego mózgu w celu stworzenia nowych narzędzi diagnostycznych i sposobów leczenia chorób mózgu. Projekty dotyczą również prób stworzenia sztucznej inteligencji dzięki poznawaniu zasad działania mózgu. Komisja Europejska przeznaczyła na nie 1 miliard euro.
Technologie przyszłości w programie ramowym Horyzont 2020 to także m.in. projekt wykorzystania superkomputera do osiągnięcia najlepszych na świecie wyników w zakresie mocy obliczeniowej czy konkursy na zupełnie nowe wizjonerskie idee.

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy dla programu ramowego Horyzont 2020

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2