
© Raytheon
Przemysł elektroniczny |
Raytheon zaprasza polskie firmy do składania ofert
Raytheon kieruje do polskich firm pierwszą transzę zapytań ofertowych dotyczących kluczowych komponentów polskiego Patriota.
Polskie firmy zapraszane są do składania ofert współpracy z Raytheonem w zakresie projektowania, opracowywania i budowania wielu kluczowych elementów polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - poinformował Raytheon.
- Raytheon powierza polskiemu przemysłowi ważne, odpowiedzialne zadania przy budowie systemu, który będzie bronił suwerenności Polski przed zagrożeniami z powietrza - powiedział John Baird, wiceprezes zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon. - To pierwsze z wielu zapytań ofertowych, które zwiększą przemysłowy i inżynierski potencjał kraju a jednocześnie przyczyniają się do stworzenia nowych miejsc pracy w Polsce.
Raytheon zaproponował trójfazowy program budowy polskiego Patriota.
- Faza 1 koncentruje się na bezpośrednich zagrożeniach dla Polski, takich jak wrogie kraje, które dysponują samolotami, taktycznymi rakietami balistycznymi, rakietami manewrującymi i bezzałogowymi aparatami latającymi.
- Faza 1 przewiduje też dostarczenie Polsce systemu Patriot Configuration 3+, najnowszej dostępnej obecnie konfiguracji Patriota. Będzie on zawierał polskie komponenty, w tym antenę systemu identyfikacji „swój-obcy” (Identification Friend or Foe, IFF) produkowaną przez PIT-RADWAR. Ta sama antena IFF zostanie zamówiona przez inne kraje należące do grona 13 państw -użytkowników Patriota w ramach modernizacji Configuration 3+.
- Faza 2 i 3 polskiego programu Patriot dotyczy obrony Polski przed agresorami poprzez opracowanie, zbudowanie i wdrożenie przez Raytheona we współpracy z polskim przemysłem 360-stopniowego radaru dla polskiego Patriota.