reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Airbus Helicopters Przemysł elektroniczny | 20 października 2015

Airbus rozwija działalność w Radomiu

Producent śmigłowców ma odegrać ważną rolę w tworzeniu i rozwoju „Wyżyny Lotniczej”, która powstaje na terenie województwa lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego.
Grupa Airbus chce stworzyć w Polsce „piąty filar” międzynarodowej europejskiej grupy, który będzie rozwijał najnowsze technologie i uczestniczył w procesach produkcyjnych na każdym etapie. Producent zapowiada, że swoje działania, czyli m.in. współpracę z zakładami i firmami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wpisze w projekt „Wyżyny Lotniczej”, czyli regionu gospodarczego skupiającego firmy i zakłady działające w branży lotniczej. List intencyjny w sprawie nowego klastra podpisali w poniedziałek m.in. minister obrony narodowej oraz włodarze miast wchodzących w jej skład: Łodzi, Radomia i Dęblina.

Airbus Helicopters potwierdził w komunikacie, że w związku z kontraktem na śmigłowce Caracal zostanie stworzonych w Radomiu 250 miejsc pracy przy produkcji elementów wyposażenia i części do śmigłowców. Firma chce także nawiązać bliską współpracę z polskimi uczelniami i instytutami badawczo-naukowymi.

Przykładem takiej współpracy jest kooperacja z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. K. Pułaskiego w Radomiu, która trwa już od dwóch lat. Firma chce zaangażować uczelnię w prace projektowe i badawcze nad kilkoma projektami, a jeden z nich jest w fazie testów i zostanie przekazany do wdrożenia. Tym projektem jest innowacyjny model wyciągarki, który będzie mógł być wykorzystany nie tylko w śmigłowcu Caracal, ale we wszystkich śmigłowcach produkowanych przez Airbus Helicopters, zarówno na potrzeby cywilne, jak i wojskowe. Obecnie Airbus Helicopters jest na etapie poszukiwania lokalnego producenta elementów tego nowego podzespołu. Spośród trzech radomskich firm na początku 2016 r. zostanie wyłoniona jedna. Seryjna produkcja ruszy w 2018 r.

Airbus rozpoczyna także realizację wspólnego z radomskim uniwersytetem projektu dotyczącego aktywnego systemu do kontroli drgań w śmigłowcach. Pierwszy taki system na świecie powstał i znalazł zastosowanie w Caracalu. Kody źródłowe nowego systemu będą rozwijane w Radomiu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2