reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© EIT+ Przemysł elektroniczny | 19 października 2015

EIT+: koniec inwestycji, czas na innowacje

Wrocławskie centrum bio- i nanotechnologii rozpoczyna etap samodzielnej działalności, nastawionej na integrację nauki i przemysłu.
- Obecnie dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ kończy się etap inwestycyjny, a rozpoczyna nowy okres samodzielnej działalności. Od początku Kampus miał być miejscem łączącym zaawansowane badania nad nowymi technologiami z wdrażającym je przemysłem – powiedział prezes Centrum prof. Jerzy Langer. EIT+ ma już na koncie sukcesy w opracowywaniu innowacyjnych technologii. Przykładem są dwa olbrzymie projekty: BIOMED i NANOMAT, prowadzone równolegle z procesem inwestycyjnym. – Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ogromnej rzeszy osób – ponad 300 pracowników naszej firmy i blisko 1000 współpracowników – wybitnych naukowców, pracowników badawczych oraz studentów, głównie uczelni wrocławskich i instytutów PAN, w 59 zadaniach badawczych opracowano kilkadziesiąt nowych technologii. Blisko 50 z nich poddano zgłoszeniom patentowym, a 8 z nich opatentowano – podkreśla atarzyna Dorywała, wiceprezes Zarządu EIT+.

Wrocławski Kampus Pracze od początku miał być miejscem łączącym zaawansowane badania nad nowymi technologiami z wdrażającym je przemysłem. W Kampusie w ciągu 4 lat powstało ponad 20 tys. m kw. przestrzeni laboratoryjnej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy i technologiczny. To tutaj zlokalizowane są laboratoria z obszaru mikroskopii elektronowej, jądrowego rezonansu magnetycznego, chromatografii gazowej, mikroskopii konfokalnej, badania struktury ciała stałego i laserowej detekcji gazów. We wrześniu tego roku Kampus powiększył się również o jeden z najnowocześniejszych w Polsce obszarów typu cleanroom przeznaczony dla mikro i optoelektroniki. Będą tam prowadzone badania z użyciem najnowocześniejszego klastra technologii wytwarzania nanostruktur metodami epitaksji MBE (osadzanie warstw za pomocą wiązek molekularnych), MOCVD (osadzanie związków metaloorganicznych z fazy gazowej) oraz formowania struktur funkcjonalnych przy pomocy litografii jonowej i elektronowej oraz najbardziej zaawansowanej charakteryzacji strukturalnej. Użytkownicy będą mieli do dyspozycji pomieszczenia w klasach czystości od ISO5 do ISO7 o powierzchni użytkowej blisko 400 m kw.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ mocno nastawia się także na kooperację z zewnętrznymi podmiotami, czego przykładem mogą być wspólne plany badawcze z KGHM czy współpraca z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Partnerem EIT+ jest także Agencja Rozwoju Przemysłu, z którą w zeszłą środę podpisano ramową umowę o współpracy. – Chcemy efektywnie wykorzystać infrastrukturę EIT+ m.in. interdyscyplinarne laboratorium i wysokiej klasy zaplecze eksperckie w realizacji innowacyjnych projektów. Dlatego oferta EIT+ zostanie włączona do portfela usług Ekosystemu ARP – podkreśliła wiceprezes Patrycja Zielińska. EIT+ działa już aktywnie na Platformie Transferu Technologii prowadzonej przez ARP. Zgłoszone na PTT przez EIT+ wpisy mogą mieć zastosowanie w takich branżach jak: medycyna, biotechnologia i farmacja, opakowania i poligrafia, branża elektromaszynowa, energetyka i paliwa oraz chemia.

Źródło: EIT+, ARP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1