reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rob bouwman dreamstime.com Rynki | 12 października 2015

Sprzedaż pecetów znowu spadła

Światowa sprzedaż komputerów PC spadła w trzecim kwartale 2015 roku o 7,7% r/r - raportuje firma analityczna Gartner, ale zaznacza, że widać oznaki stabilizacji.
W trzecim kwartale 2015 roku na świecie sprzedano 73,7 mln sztuk komputerów PC. Światowy rynek komputerów PC odnotował wzrost cen o około 10% w ciągu bieżącego roku, głównie z powodu gwałtownego wzrostu wartości dolara w stosunku do lokalnych walut, co przełożyło się na spadek sprzedaży – [/i]ocenia Mikako Kitagawa, główny analityk w Gartner. Dotyczy to przede wszystkim regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), Japonii i Ameryki Łacińskiej, gdzie spadek osiągnął wartość dwucyfrową. Region Azji i Pacyfiku oraz Stany Zjednoczone charakteryzowały się większą stabilnością.

Premiera systemu Windows 10, która miała miejsce w trzecim kwartale 2015 roku, nie wpłynęła mocno na sprzedaż. Analitycy Gartnera oceniają, że nowy system był instalowany raczej na komputerach będących już w użytku, niż na nowych; może natomiast wpłynąć na wzrost sprzedaży w okresie przedświątecznym.

Na koniec szczypta optymizmu: chociaż wyniki trzeciego kwartału wprawiają raczej w ponury nastrój, to według badań Gartnera 50 proc. ankietowanych konsumentów zamierza kupić komputer PC w ciągu następnych 12 miesięcy, podczas gdy tablet zamierza nabyć jedynie 21% ankietowanych.

A oto wstępne wyniki sprzedaży komputerów PC w 3Q2015 wg Gartnera:© Gartner

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2