reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Wrocławska Nauka | 09 października 2015

Eksperyment FREDE poleciał w stratosferę

W tym tygodniu z kosmodromu w szwedzkiej Kirunie w stratosferę poleciał balon z aparaturą zbudowaną przez studentów z pięciu europejskich uczelni, w tym studentów z Politechniki Wrocławskiej.
Start balonu był efektem prac w ramach programu BEXUS, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną, Szwedzką Krajową Radę ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR). REXUS/BEXUS to program eksperymentów rakietowych i balonowych, stworzony dla studentów szkół wyższych.

Zespół FREDE (ang. FREon Decay Experiment) z Politechniki Wrocławskiej, działający w kole naukowym WSAG, wysłał swoją aparaturę w stratosferę, żeby zbadać, jak bardzo szkodliwy jest freon.

Balon z chromatografem zbudowanym przez członków WSAG wzniesie się na wysokość około 30 km. Studenci mogą obserwować, co dzieje się z nim i z ich aparaturą dzięki zdjęciom z kamer zainstalowanych w gondoli balonu oraz odczytom z aparatury.

Źródło: Pryzmat – magazyn Politechniki Wrocławskiej

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2