reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nokia Przemysł elektroniczny | 30 września 2015

Programowalny świat według Nokii

„Wprawdzie nie robimy telefonów, ale to dzięki nam można z nich korzystać” – podkreślił Bartosz Ciepluch, szef wrocławskiego centrum badań i rozwoju firmy Nokia podczas spotkania z dziennikarzami.

I faktycznie Nokia to prawdziwa potęga jeśli chodzi o dostarczanie sieci. Może na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale rejestry abonenckie Nokii obsługują 3,8 mld osób na świecie, a co półtorej minuty uruchamiana jest jedna stacja bazowa fińskiej spółki. Trzeba przy tym pamiętać, że mnóstwo najnowszych rozwiązań fińskiej spółki powstaje w Polsce, ponieważ Nokia ma w Polsce trzy oddziały: w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, z czego dwa ostatnie to prężnie działające centra badawczo-rozwojowe. - Polski oddział Nokii jest dziś jednym z największych w Europie – zatrudniamy ponad 3 750 osób, głównie w obszarze R&D i uczestniczymy w najważniejszych projektach pozwalających realizować wizję rozwoju technologicznego nakreśloną przez Nokię- mówi Piotr Kaczmarek, prezes zarządu Nokia Networks w Polsce. Tempo rozwoju polskich centrów R&D Nokii jest imponujące, od 2007 roku zatrudnienie wzrosło 3,5 razy i jest to największa instytucja badawczo-rozwojowa w Polsce w sektorze ICT. To właśnie tam powstają najnowsze rozwiązania dotyczące sieci mobilnych piątej generacji (5G), LTE-Advanced czy technologia „small cells”, czyli miniaturowe stacje bazowe.
Zgodnie z wizją Nokii, kolejna generacja sieci mobilnych o prędkościach przesyłu nawet wyższych niż 10 Gb/s oraz ekstremalnie niskich opóźnieniach, połączy miliardy użytkowników i urządzeń na świecie otwierając drzwi do całkowicie nowych zastosowań i aplikacji – w tzw. programowalnym świecie.
- Projekt systemu telekomunikacji mobilnej piątej generacji (5G) jest ściśle związany z rozwojem komunikacji pomiędzy urządzeniami (Internet of Things), ale również rosnącym ruchem danych we wszystkich sieciach. 5G jest obecnie w fazie badań i pierwsze bazujące na standardzie 5G komercyjne wdrożenia tej technologii spodziewane są około roku 2020 - mówi Agnieszka Szufarska, Radio Research Manager z Centrum R&D Nokii we Wrocławiu, która kieruje jednym z zespołów badawczych pracujących nad projektowaniem rozwiązań technicznych dla sieci 5G. - 5G umożliwi połączenie ludzi oraz przedmiotów w ramach trzech kategorii użytkowania sieci: użytkowników masowych sieci szerokopasmowych dostarczających gigabajty danych na żądanie; krytycznej komunikacji między maszynami (M2M) pozwalającej na natychmiastową, synchroniczną reakcję, co umożliwi zdalną kontrolę np. robotów; oraz masowej komunikacji M2M, łączącej miliardy czujników i urządzeń - wyjaśnia Agnieszka Szufarska. - Jesteśmy jednym w wiodących graczy w tworzeniu standardu 5G biorąc udział w międzynarodowych projektach METIS czy 5G PPP. Oprócz wytyczania drogi do 5G, polscy inżynierowie opracowują oprogramowanie i aplikacje dla technologii LTE, LTE-Advanced oraz uczestnicząc w tworzeniu rozwiązań 3G oraz LTE, wspierając operatorów z całego świata. Słowem, nasi ludzie tworzą przyszłość telekomunikacji mobilnej - mówi Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii w Wrocławiu Specjaliści w centrach R&D Nokii w Polsce pracują też nad tworzeniem wizji komunikacji przyszłości (car-to-car communications, Internet of Things), która według prognoz ogarnie ok. 50 miliardów urządzeń w ok. 2025 roku, dodaje Bartosz Ciepluch. Inżynierowie w krakowskim Centrum R&D tworzą oraz testują oprogramowanie dla elementów sieci komórkowych 3G oraz 4G - LTE i LTE-Advanced, szczególnie dla stacji bazowych telefonii komórkowej, a flagowym produktem Centrum są małe stacje bazowe – small cells, które zapewniają wysokiej jakości dostęp do sieci. Są też są jedną z ważnych technologii dostępu, które będą wspierały przyszłe sieci 5G.
Nokia współpracuje też blisko z dziewięcioma wyższymi uczelniami w Polsce, realizując wspólne projekty dydaktyczne i badawcze, czego efektem jest chociażby nowe laboratorium dydaktyczne dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH w Krakowie.
- Już dziś, w sukurs operatorom przychodzi nasza technologia Small cells – niewielkich urządzeń o wielkich możliwościach. Pozwalają one zapewnić wysokiej jakości dostęp to mobilnego Internetu np. LTE, podczas różnych imprez masowych, wydarzeń sportowych, czy tam gdzie występują problemy ze stabilnym połączeniem – wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – mówi Krzysztof Persona. Nokia stawia na innowacje oraz R&D, aby sprostać szybko rosnącym wymaganiom użytkowników oraz zapotrzebowaniu operatorów na wysoko-przepustowe łącza bezprzewodowe. - Z roku na rok, ruch w sieciach bezprzewodowych praktycznie się podwaja. Ten trend będzie wzrastał a sieci bezprzewodowe będą przejmowały zadania, dotychczas realizowane przez sieci kablowe. Treści w sieci są coraz bardziej multimedialne - transmisja wideo to już ponad 50% całego ruchu w sieci - mówi Piotr Kaczmarek. W tym roku Nokia świętowała 150 lat działalności. © Nokia
reklama
August 05 2020 00:04 V18.8.2-2