reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nokia Przemysł elektroniczny | 30 września 2015

Programowalny świat według Nokii

„Wprawdzie nie robimy telefonów, ale to dzięki nam można z nich korzystać” – podkreślił Bartosz Ciepluch, szef wrocławskiego centrum badań i rozwoju firmy Nokia podczas spotkania z dziennikarzami.
I faktycznie Nokia to prawdziwa potęga jeśli chodzi o dostarczanie sieci. Może na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale rejestry abonenckie Nokii obsługują 3,8 mld osób na świecie, a co półtorej minuty uruchamiana jest jedna stacja bazowa fińskiej spółki. Trzeba przy tym pamiętać, że mnóstwo najnowszych rozwiązań fińskiej spółki powstaje w Polsce, ponieważ Nokia ma w Polsce trzy oddziały: w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, z czego dwa ostatnie to prężnie działające centra badawczo-rozwojowe. - Polski oddział Nokii jest dziś jednym z największych w Europie – zatrudniamy ponad 3 750 osób, głównie w obszarze R&D i uczestniczymy w najważniejszych projektach pozwalających realizować wizję rozwoju technologicznego nakreśloną przez Nokię- mówi Piotr Kaczmarek, prezes zarządu Nokia Networks w Polsce. Tempo rozwoju polskich centrów R&D Nokii jest imponujące, od 2007 roku zatrudnienie wzrosło 3,5 razy i jest to największa instytucja badawczo-rozwojowa w Polsce w sektorze ICT.

To właśnie tam powstają najnowsze rozwiązania dotyczące sieci mobilnych piątej generacji (5G), LTE-Advanced czy technologia „small cells”, czyli miniaturowe stacje bazowe.


Zgodnie z wizją Nokii, kolejna generacja sieci mobilnych o prędkościach przesyłu nawet wyższych niż 10 Gb/s oraz ekstremalnie niskich opóźnieniach, połączy miliardy użytkowników i urządzeń na świecie otwierając drzwi do całkowicie nowych zastosowań i aplikacji – w tzw. programowalnym świecie.
- Projekt systemu telekomunikacji mobilnej piątej generacji (5G) jest ściśle związany z rozwojem komunikacji pomiędzy urządzeniami (Internet of Things), ale również rosnącym ruchem danych we wszystkich sieciach. 5G jest obecnie w fazie badań i pierwsze bazujące na standardzie 5G komercyjne wdrożenia tej technologii spodziewane są około roku 2020 - mówi Agnieszka Szufarska, Radio Research Manager z Centrum R&D Nokii we Wrocławiu, która kieruje jednym z zespołów badawczych pracujących nad projektowaniem rozwiązań technicznych dla sieci 5G.

- 5G umożliwi połączenie ludzi oraz przedmiotów w ramach trzech kategorii użytkowania sieci: użytkowników masowych sieci szerokopasmowych dostarczających gigabajty danych na żądanie; krytycznej komunikacji między maszynami (M2M) pozwalającej na natychmiastową, synchroniczną reakcję, co umożliwi zdalną kontrolę np. robotów; oraz masowej komunikacji M2M, łączącej miliardy czujników i urządzeń - wyjaśnia Agnieszka Szufarska.

- Jesteśmy jednym w wiodących graczy w tworzeniu standardu 5G biorąc udział w międzynarodowych projektach METIS czy 5G PPP. Oprócz wytyczania drogi do 5G, polscy inżynierowie opracowują oprogramowanie i aplikacje dla technologii LTE, LTE-Advanced oraz uczestnicząc w tworzeniu rozwiązań 3G oraz LTE, wspierając operatorów z całego świata. Słowem, nasi ludzie tworzą przyszłość telekomunikacji mobilnej - mówi Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii w Wrocławiu

Specjaliści w centrach R&D Nokii w Polsce pracują też nad tworzeniem wizji komunikacji przyszłości (car-to-car communications, Internet of Things), która według prognoz ogarnie ok. 50 miliardów urządzeń w ok. 2025 roku, dodaje Bartosz Ciepluch.

Inżynierowie w krakowskim Centrum R&D tworzą oraz testują oprogramowanie dla elementów sieci komórkowych 3G oraz 4G - LTE i LTE-Advanced, szczególnie dla stacji bazowych telefonii komórkowej, a flagowym produktem Centrum są małe stacje bazowe – small cells, które zapewniają wysokiej jakości dostęp do sieci. Są też są jedną z ważnych technologii dostępu, które będą wspierały przyszłe sieci 5G.

Nokia współpracuje też blisko z dziewięcioma wyższymi uczelniami w Polsce, realizując wspólne projekty dydaktyczne i badawcze, czego efektem jest chociażby nowe laboratorium dydaktyczne dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH w Krakowie.
- Już dziś, w sukurs operatorom przychodzi nasza technologia Small cells – niewielkich urządzeń o wielkich możliwościach. Pozwalają one zapewnić wysokiej jakości dostęp to mobilnego Internetu np. LTE, podczas różnych imprez masowych, wydarzeń sportowych, czy tam gdzie występują problemy ze stabilnym połączeniem – wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – mówi Krzysztof Persona.

Nokia stawia na innowacje oraz R&D, aby sprostać szybko rosnącym wymaganiom użytkowników oraz zapotrzebowaniu operatorów na wysoko-przepustowe łącza bezprzewodowe. - Z roku na rok, ruch w sieciach bezprzewodowych praktycznie się podwaja. Ten trend będzie wzrastał a sieci bezprzewodowe będą przejmowały zadania, dotychczas realizowane przez sieci kablowe. Treści w sieci są coraz bardziej multimedialne - transmisja wideo to już ponad 50% całego ruchu w sieci - mówi Piotr Kaczmarek.

W tym roku Nokia świętowała 150 lat działalności.


© Nokia

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1