reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© aleksandr volkov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 września 2015

Obraz doskonały dzięki laserom

Spółka TopGan, w kooperacji z IWC PAN i firmą Ammono, rozwija technologię produkcji laserów na bazie półprzewodników azotkowych.
- Obrazu z projektorów laserowych nie odróżnimy od widoku za oknem. Będzie doskonały. Do produkcji tych projektorów wykorzystywane będą lasery czerwone na bazie arsenku galu GaAs oraz zielone i niebieskie na bazie azotku galu GaN. Zmieszanie tych trzech barw w różnych proporcjach pozwala odtworzyć dowolną barwę widzianą ludzkim okiem. To będzie olbrzymi rynek. Z czasem w każdym telefonie komórkowym pojawi się taki projektor do wyświetlania filmików i zdjęć. Projektory na bazie azotku galu osiągną różne rozmiary – od komórki, poprzez coraz większe telewizory, aż po telebimy czy projektory kinowe – mówi prof. dr. hab. Michał Leszczyński z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk (IWC PAN), wiceprezes TopGan dla portalu PAP – Nauka w Polsce.

Polacy to pionierzy w produkcji diod laserowych. Sprzedajemy je np. producentom zegarów atomowych, do których potrzeba wyspecjalizowanych laserów o odpowiednich długościach fali i mocach. Niszowe zastosowania polskich diod to m.in. komunikacja podwodna czy potrzeby wojskowości. Zdaniem prof. Leszczyńskiego, warto rozwijać w naszym kraju duży przemysł, bo w przyszłości lasery na bazie półprzewodników azotkowych – zielone, niebieskie, ultrafioletowe, stworzą zupełnie nowe rynki.

Przyszłościowe zastosowania diod laserowych to m.in. telekomunikacja, w szczególności na etapie tzw. ostatniej mili. Przez plastikowe światłowody, dzięki laserom azotkowym, będą transmitowane terabajty informacji pomiędzy komputerami, sensorami i detektorami. Według prof. Leszczyńskiego jest to niewyobrażalnie wielki rynek, potrzeba będzie po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset laserów do każdego budynku.

Lasery azotkowe znajdą też swoje miejsce przy wykrywaniu nowotworów, w wojskowości oraz w motoryzacji, gdzie zastąpią LED-y, oferując tańsze i i bardziej kierunkowe reflektory.

Na razie, jak przyznaje rozmówca PAP, diody laserowe mają dużo mniejszą wydajność niż LED-y. Jednak badacze wciąż pracują nad udoskonaleniem diod i w niedalekiej przyszłości okaże się, która technologia okaże się zwycięska.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2