reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© jirsak dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 października 2015

Wmurowano kamień węgielny pod najnowszy obiekt Technoparku

Nowy budynek centrum badawczego, unikatowy w skali światowej analizator ARUZ oraz sześć laboratoriów - za mniej niż rok zakończą się prace nad inwestycją BioNanoPark+.
Realizowany od 2010 roku projekt BioNanoPark wkracza w nową fazę. Do Łodzi spłyną kolejne miliony złotych na rozbudowę mieszczącego się w łódzkim Technoparku centrum wdrożeniowego dla przemysłu. Siedzibę znajdą tu laboratoria specjalizujące się w badaniach w obszarach tzw. life science.

- Dla Technoparku uruchomienie nowego obiektu laboratoryjnego to będzie nowe otwarcie – podkreślał Bogdan Wasilewski prezes zarządu Technoparku Łódź. - Realizowany od 2010 roku projekt wkracza w nową fazę, dzięki której do Łodzi spłyną kolejne miliony złotych dedykowanych rozwojowi nauki i wzmacnianiu konkurencyjności naszej gospodarki – wyjaśniał.

Już teraz BioNanoPark w łódzkim Technoparku to jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln PLN, z czego 53 mln PLN pochodziło z UE. Mieszczą się w nim dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej oraz biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej, prowadzące dla biznesu, ale też dla krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych badania z zakresu m.in. medycyny, ochrony środowiska, farmacji. Wyniki swoich badań wdrażają tu w życie naukowcy z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego. W budynku znalazła się również przestrzeń dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują siedziby przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, takich jak: IT, R&D, czy telekomunikacja. Swoje miejsce ma tu pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych.

W roku 2013 koncepcję BioNanoPark poszerzono, na co dalsze unijne dofinansowanie udało się pozyskać w ramach tego samego projektu i zadania BioNanoPark+ w ramach umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Możliwe stało się wybudowanie nowego obiektu o powierzchni blisko 4000 m2 i utworzenie w nim sześciu laboratoriów, działających przede wszystkim na rzecz bio- i nanotechnologii. Jednym z nich jest Laboratorium Symulacji Molekularnych – jego podstawę stanowić będzie ARUZ, czyli gigantyczna cyfrowa probówka, która skróci czas badań chemicznych z miesięcy do dni. Powstaną także laboratoria: Badań Strukturalnych Nanomateriału, Biosensorów i Elektroniki Organicznej, Autentykacji Produktów, Medycyny Spersonalizowanej oraz Biotechnologiczne.

Inwestycje związane z zadaniem BioNanoPark+ zakończą się w sierpniu 2015 i pochłoną nieco ponad 92 mln PLN (w tym ARUZ – 20 mln PLN) przy czym środki unijne pokryją 85% tzw. kosztów kwalifikowanych. Łącznie w ramach podstawowego i rozszerzonego projektu BioNanoPark pozyskano z budżetu UE ponad 122 mln PLN.---
Źródło: © BioTechMed

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1