reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© zagorskid dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 września 2015

Nowe laboratorium Nokii i AGH w Krakowie

Nowe laboratorium dydaktyczne dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji rozpoczęło działalność. Laboratorium to powstało w ramach współpracy AGH z krakowskim Centrum R&D Nokii.
W laboratorium zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji w standardzie LTE, umożliwiająca studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich. Jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach – informuje Nokia.

Nowoczesne laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i krakowskim oddziałem Nokia Networks. Składa się ono z pięciu stacji bazowych LTE – tzw. „small cells”. Trzy z nich to małe stacje przeznaczone do użytku wewnętrznego - zbliżone rozmiarami do routera Wi-Fi. Pozostałe dwie to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów. Dodatkowo w skład laboratorium wchodzą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux i symulatorem sieci operatora.

Urządzenia te wykorzystuje się do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie obszaru pokrycia oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie i korzystać mobilnego Internetu.

- Dziś, gdy użytkownicy chcą mieć zapewniony dostęp do sieci, aby dzielić się swoimi wrażeniami za pomocą mediów społecznościowych, w sukurs operatorom przychodzi nasza technologia małych stacji bazowych „small cells” – niewielkich urządzeń o wielkich możliwościach. Pozwalają one zapewnić wysokiej jakości dostęp do mobilnego internetu np. LTE podczas różnych imprez masowych, wydarzeń sportowych, czy tam gdzie występują problemy ze stabilnym połączeniem – wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

Nokia chce również przyczynić się do rozwoju kompetencji studentów AGH. - Otwarcie laboratorium na Akademii Górniczo-Hutniczej to kolejny etap w rozwoju współpracy krakowskiego oddziału Nokii z wyższymi uczelniami regionu. Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe – LTE – mówi Krzysztof Persona. - Studenci będą mogli poznać zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez Nokię sprzętu.

---
Źródło: © Nokia

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 24 2018 23:28 V9.4.0-2