reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© cookelma dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 września 2015

Polski przemysł kosmiczny chce produkować satelity

- Produkcja sztucznych satelitów wydaje się realnym celem dla polskiego przemysłu kosmicznego - powiedział we wtorek PAP szef Polskiej Agencji Kosmicznej Marek Banaszkiewicz.
Według szefa POLSY w Polsce da się tworzyć i same urządzenia, i segment obsługi naziemnej, natomiast koszty inwestycji w tej dziedzinie sięgają kilkuset milionów euro. Jednym elementem, którego nie ma w tym łańcuchu, są rakiety. Banaszkiewicz przyznał, że "na razie jeszcze ich nie budujemy". Jak zapowiedział, są jednak plany, by podjąć działania w tym kierunku – czytamy w portalu PAP – Nauka w Polsce. - Agencja będzie je obserwować i wspierać, jeśli okaże się, że są ekonomicznie uzasadnione – zaznaczył rozmówca PAP. - To jest o tyle ryzykowne, że inwestycje są bardzo duże. Więc jeśli się nie uda, to się dużo traci - dodał.

Marek Banaszkiewicz zapowiedział uruchomienie studium wykonalności na kolejnego satelitę naukowego. Szef Polskiej Agencji Kosmicznej brał udział w polsko-chińskiej konferencji dotyczącej współpracy sektora kosmicznego obu krajów.
Polska Agencja Kosmiczna działa od marca. Agencja obecnie organizuje swój personel i od października ma rozpocząć wspieranie aplikacji o granty w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednym z głównym zadań POLSY jest rozwój nauki i przemysłu kosmicznego w Polsce, także poprzez ułatwianie nawiązywania kontaktów z ESA, która, jak stwierdził Banaszkiewicz, jest dość hermetyczną instytucją.

Siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej mieści się w Gdańsku, dwa inne ośrodki zlokalizowane są w Warszawie i Rzeszowie. Celem Agencji jest m.in. koordynacja działań polskiego sektora kosmicznego, rozproszonych do niedawna między różne instytucje i resorty, tworzenie własnych laboratoriów. Główne zadania to wspomaganie obronności i bezpieczeństwa państwa przez rozwijanie technik satelitarnych, wykorzystanie tych technologii w nawigacji, obserwacji Ziemi i telekomunikacji. Budżet Agencji w 2015 r. wynosi 10 mln PLN. W pierwszym etapie działalności organizacja ma zatrudniać nie więcej niż 30 osób.

Polska została 20. państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2012 r. Roczna składka Polski do ESA wynosi 30 mln EUR.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 26 2018 15:08 V9.5.0-1