reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MIT Nauka | 07 września 2015

Nanocząsteczki mogą wydłużyć życie baterii

Przypadkowe odkrycie naukowców może sprawić, że będziemy mogli korzystać z baterii litowo-jonowych o wiele dłużej.
Wang Changan z Tsinghua University w Pekinie oraz Li Ju z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzali doświadczenia z nanocząstkami glinu i przypadkowo dokonali odkrycia, dzięki któremu czas życia baterii litowo-jonowych może się wydłużyć nawet czterokrotnie.

Glin jest dobrym przewodnikiem elektryczności, ale jego wydajność pogarsza cienka warstwa tlenku, która osadza się na powierzchni metalu, gdy wystawiony jest na działanie powietrza. O ile w przypadku dużych cząstek nie ma to szczególnego znaczenia, o tyle przy nanocząstkach problem jest poważny, więc naukowcy próbowali pozbyć się tlenku. Wybrali metodę polegającą na zanurzaniu nanocząsteczek w specjalnej mieszaninie, dzięki czemu warstwę tlenku aluminium zastępowała lepiej przewodząca warstwa tlenku tytanu. Przypadkowo jedna z próbek została wystawiona na działanie mieszaniny kilka godzin dłużej niż zamierzano. Okazało się, że otrzymane w efekcie cząstki glinu obudowane dwutlenkiem tytanu świetnie nadają się jako materiał na elektrody.

Jednym z podstawowych problemów z bateriami jest ich żywotność. Podczas cykli ładowania i rozładowywania elektrody rozszerzają się i kurczą, przez co powstają zmiany, wpływające negatywnie na żywotność baterii. Okazało się, że materiał opracowany przez Wanga i Li prawie nie zmienia objętości podczas cykli pracy baterii. Rozszerzanie i kurczenie ma bowiem miejsce jedynie wewnątrz powłoki z dwutlenku tytanu, która pozostaje niemal niezmieniona. Stosowane jest tu porównanie do skorupki z dwutlenku tytanu oraz miękkiego „żółtka” z glinu.

Teraz należy jeszcze zaczekać na dalsze testy i komercjalizację nowej technologii, a może wreszcie doczekamy się znaczącego przełomu na rynku baterii. Szczególnie, że glin, w odróżnieniu chociażby od grafenu, jest znacznie tańszy. - Materiały są niedrogie, a metoda produkcji może być prosta i skalowalna – uważa Ju Li.

---
Źródło: MIT

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 27 2018 00:02 V9.5.0-2