reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGO System Przemysł elektroniczny | 01 września 2015

VIGO System: rekordowe przychody i zyski

Producent zaawansowanych detektorów podczerwieni zwiększył przychody oraz zyski i zapowiada podwojenie sprzedaży do 2017 roku.
Producent detektorów podczerwieni z Ożarowa Mazowieckiego wypracował w I półroczu 2015 roku 13,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, 5,1 mln zł zysku netto oraz zysk na działalności operacyjnej w wysokości 5,3 mln zł. Jest to odpowiednio 23 proc., 27 proc. i 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

– Mamy za sobą bardzo pracowite półrocze, stojące pod znakiem równoczesnego rozwoju oferowanych przez nas produktów oraz intensyfikacji kontaktów handlowych z obecnymi i potencjalnymi klientami. W kwietniu br. uruchomiliśmy wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną laboratorium, które umożliwia produkcję detektorów nowej generacji, opartych o technologię MBE (Molecular Beam Epitaxy). W II kwartale rozpoczęliśmy realizację projektów, którym celem jest do automatyzacja montażu i pomiarów produkcji. Inwestycje te mają umożliwić nam zwiększenie skali produkcji oraz zmniejszenie kosztów jednostkowych produkcji detektorów, co pozwoli na wykorzystanie ich w zupełnie nowych obszarach. Rozwój technologii, zmiany w organizacji produkcji oraz, co równie ważne, zmiana filozofii komercjalizacji naszych produktów w ocenie zarządu spółki są kluczowe dla wykonania przez VIGO System kolejnego skoku rozwojowego. Mam wszelkie podstawy ku temu by sądzić, że jesteśmy na najlepszej drodze ku realizacji jednego z celów na najbliższe lata, jakim jest podwojenie sprzedaży do 2017 roku, przy utrzymaniu co najmniej 35% rentowności – mówi Adam Piotrowski, prezes VIGO System.

Kluczowe znaczenie dla wzrostu przychodów VIGO System miała realizacja dwóch znaczących kontraktów: dla Zodiac Aerotechnics (technika wojskowa) oraz dla spółki z grupy Caterpillar (bezpieczeństwo transportu kolejowego). – Oczekujemy, że detektory wykorzystywane dla zabezpieczenia transportu kolejowego będą motorem sprzedaży w II połowie 2015 roku. Oczekujemy również stabilnego wzrostu sprzedaży detektorów dla szeroko pojętej branży przemysłowej – analizuje Piotrowski.

Zdaniem prezesa VIGO System rynek detektorów podczerwieni jest bardzo perspektywiczny. – Chcemy wykorzystać szansę, jaka się przed nami otwiera. W tym celu będziemy w większym niż do tej pory stopniu współpracować w obecnymi i potencjalnymi klientami nad rozwojem nowych czy doskonaleniem obecnych zastosowań dla naszych detektorów. Wymaga to ze strony Spółki dalszych inwestycji, ale mamy nadzieję, że dalszy dynamiczny rozwój Spółki będzie w znacznym stopniu współfinansowany ze środków z funduszy europejskich z perspektywy 2014-2020. W przeszłości udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie pozyskiwać i dobrze wykorzystywać środki z UE. Dziś chcemy pozyskiwać dotacje dla m.in. projektów wspierających rozwój nowych aplikacji naszych detektorów, realizowanych m.in. wspólnie z producentami laserów – wskazuje Piotrowski.

12 czerwca 2015 roku VIGO System wypłaciło dywidendę w wysokości 5,61 zł na jedną akcję za rok obrotowy 2014.

---
VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od ponad 20 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD (Metal Organic Chemical Vapor Deposition). Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Detektory opracowane i wyprodukowane przez zmierzającą na warszawską giełdę spółkę pracują na pokładzie łazika Curiosity, zbudowanego na potrzeby misji marsjańskiej NASA.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1