reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 21 sierpnia 2015

Konsorcjum PGZ, PIT-RAWAR, WB Electronics i TRANSBIT

PGZ została liderem konsorcjum, które wystartuje w przetargu na dostawy systemu BMS (z ang. Battlefield Management System – System Zarządzania Polem Walki).
Oprócz PGZ w skład konsorcjum wchodzi należąca do Grupy spółka PIT-RADWAR SA oraz prywatne podmioty – WB Electronics SA i TRANSBIT Sp. z o.o.

- Zakrojona na szeroką skalę współpraca państwowego przemysłu obronnego, którego liderem jest PGZ, oraz prywatnych firm z tego sektora, ma na celu stworzenie oferty odpowiadającej wymaganiom Ministerstwa Obrony Narodowej. Projekt, pod nazwą „Polski BMS” wykorzystuje istniejący potencjał krajowych firm, które dysponują nowoczesnymi technologiami w celu opracowania innowacyjnego systemu klasy C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) – czytamy w komunikacie.

Zadaniem C4ISR jest wspomaganie dowodzenia i kierowania na polu walki na poszczególnych szczeblach – od plutonu po dywizję. Przetarg na dostawę systemu zarządzania walką szczebla batalionu jest prowadzony przez Inspektorat Uzbrojenia MON pod kryptonimem „Rosomak BMS”. Pierwsze transportery służące w Siłach Zbrojnych RP mają być wyposażone w ten system już w 2017 roku.

– Firmy należące do konsorcjum już teraz produkują światowej klasy urządzenia, z których zostanie zbudowany „Polski BMS”. Nieprzypadkowo wybraliśmy taką nazwę dla wspólnego projektu, gdyż krajowy przemysł obronny dostarczy gotowy, najnowocześniejszy produkt, od poszczególnych urządzeń, aż po oprogramowanie – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGZ SA. [i]– Krajowy producent gwarantuje też bezpieczeństwo dostaw oraz możliwość modyfikacji, jak również późniejszej modernizacji, systemu – podkreślił Dąbrowski.

Oprogramowanie „Polskiego BMS” będzie zapewniać dalszy rozwój systemu i możliwość wygodnego dopasowania jego funkcji do wymagań Sił Zbrojnych RP, zgodnie z wymogami stawianymi przez MON. Obecnie, większość eksploatowanych w polskich siłach zbrojnych systemów C4ISR to systemy produkcji polskiej. Oprócz nich, eksploatowane są też systemy opracowane w ramach NATO.

W konsorcjum PIT-RADWAR S.A. pełni rolę lidera technicznego. Spółka będzie odpowiedzialna za opracowanie koncepcji, uzgodnienie wymagań i koordynację całości prac.

- Podpisanie porozumienie daje WB Electronics możliwość udziału w kolejnym kluczowym projekcie BMS dla polskiej armii. W pracy przy tworzeniu „Polskiego BMS” chcemy wykorzystać nasze wcześniejsze doświadczenia, m.in. w przygotowaniu systemu TOPAZ, który używany jest przez artylerię i pozostaje standardem w Siłach Zbrojnych RP. Dzięki stałemu kontaktowi z użytkownikami oferowanych przez nas systemów wiemy jakie są potrzeby polskich żołnierzy i możemy na te potrzeby odpowiedzieć w 100% - powiedział Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Electronics.

– Firma TRANSBIT dostarczy do „Polskiego BMS” nowoczesną technologię SCIP zapewniającą bezpieczeństwo transmisji informacji. Technologia ta pozwala na wdrożenie rozwiązań narodowych, spełniających wymagania NATO z jednoczesnym zapewnieniem interoperacyjności. Gwarancją interoperacyjności systemu "Polski BMS" jest uzyskane przez nas, w ramach testów międzynarodowych, potwierdzenia zgodności naszych rozwiązań SCIP z systemami innych państw NATO – powiedział Dariusz Faliński, prezes zarządu Transbit Sp. z o.o.

---
Źródło: PGZ

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1