reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© daniel schweinert dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 19 sierpnia 2015

Minister obrony w ZM Tarnów

- Projekt Pilica może być lokomotywą zamówień MON dla Tarnowa - taką deklarację złożył wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych Tarnów.
W poniedziałek 17 sierpnia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz zarządem Zakładów Mechanicznych Tarnów. - Zakłady Mechaniczne w Tarnowie mają dobrą strategię rozwoju. Łączą zaangażowanie na rzecz SZ RP z dobrymi projektami eksportowymi – powiedział podczas wizyty wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef resortu obrony zaznaczył, że Zakład Mechaniczny w Tarnowie należy do grona stałych partnerów wojska, jeśli chodzi o przemysł obronny.

Minister Siemoniak mówił także o udziale ZM Tarnów w budowie przeciwlotniczego sytemu rakietowo-artyleryjskiego PSRA Pilica. - Projekt Pilica to chyba jest najbardziej perspektywiczne przedsięwzięcie, bo jest to ogromny program, z którym wiążemy bardzo duże nadzieje. Stale kupujemy tutaj różne rzeczy w Zakładach Mechanicznych i szukamy takiego dużego projektu, który będzie lokomotywą zamówień w Tarnowie na długie lata. (…) Nic nie chcę na wyrost obiecać, ale po dzisiejszych rozmowach, po determinacji, jaką widzę w prezesie, w zarządzie jestem spokojny o to, że to właśnie będzie ta duża rzecz dla Tarnowa – powiedział Tomasz Siemoniak.

- Odnotujmy dokonaną w ciągu ostatnich dwóch lat gigantyczną operację konsolidacji polskiego przemysłu obronnego w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Dzisiaj zupełnie inaczej Ministerstwo Obrony rozmawia o dużych projektach. Można łatwiej wykorzystać potencjał firm takich jak Zakłady Mechaniczne w Tarnowie – powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej.
Zakłady Mechaniczne Tarnów są integratorem i głównym wykonawcą systemu Pilica. To przeciwlotniczy system bardzo bliskiego zasięgu, dedykowany do obrony ważnych obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza z odległości do 5 km. Samodzielną baterię, która osłania pojedynczy obiekt/rejon np. bazę lotniczą tworzy sześć Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowo Artyleryjskich ZUR-23-2SP Jodek, skomputeryzowane stanowisko dowodzenia, mobilna stacja radiolokacyjna, punkt obserwacji wzrokowej oraz system łączności. Całość bazuje na komputerowym systemie wykrywania, identyfikacji i zarządzania zwalczaniem celów. Po wrześniowym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach rozpoczną się badania zakładowe Pilicy. Ich kulminacja jest przewidywana na listopad, kiedy to na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce planowane są strzelania rakietowo-artyleryjskie. Zakończenie projektu jest zaplanowane na koniec roku.

ZM Tarnów są także zainteresowane udziałem w programie budowy obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. MON zamierza pozyskać 8 baterii zestawów rakietowych obrony powietrznej „Wisła” do roku 2025. W celu zapewnienia tymczasowej zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej planuje się pozyskanie 2 baterii w ciągu 3 lat od podpisania umowy. Polskie wojsko otrzyma rakiety Patriot amerykańskiej firmy Raytheon.Zakłady Mechaniczne Tarnów, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, specjalizują się w produkcji karabinów maszynowych, karabinów wyborowych, zestawów przeciwlotniczych, granatników, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia oraz systemów kontenerowych. Firma mocno inwestuje w swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe, na które przeznaczyła już 65 mln PLN. Końca dobiega drugi etap rozbudowy CBR i kompletowanie kadry, która będzie opracowywała i modyfikowała systemy obrony przeciwlotniczej, uzbrojenia pokładowego oraz elementy indywidualnego wyposażenia żołnierzy. Do roku 2018 zostanie tu zrealizowanych 27 projektów rozwojowych.

---
Źródło: © ZM Tarnów, MON

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2