reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© daniel schweinert dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 19 sierpnia 2015

Minister obrony w ZM Tarnów

- Projekt Pilica może być lokomotywą zamówień MON dla Tarnowa - taką deklarację złożył wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych Tarnów.

W poniedziałek 17 sierpnia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz zarządem Zakładów Mechanicznych Tarnów. - Zakłady Mechaniczne w Tarnowie mają dobrą strategię rozwoju. Łączą zaangażowanie na rzecz SZ RP z dobrymi projektami eksportowymi – powiedział podczas wizyty wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef resortu obrony zaznaczył, że Zakład Mechaniczny w Tarnowie należy do grona stałych partnerów wojska, jeśli chodzi o przemysł obronny. Minister Siemoniak mówił także o udziale ZM Tarnów w budowie przeciwlotniczego sytemu rakietowo-artyleryjskiego PSRA Pilica. - Projekt Pilica to chyba jest najbardziej perspektywiczne przedsięwzięcie, bo jest to ogromny program, z którym wiążemy bardzo duże nadzieje. Stale kupujemy tutaj różne rzeczy w Zakładach Mechanicznych i szukamy takiego dużego projektu, który będzie lokomotywą zamówień w Tarnowie na długie lata. (…) Nic nie chcę na wyrost obiecać, ale po dzisiejszych rozmowach, po determinacji, jaką widzę w prezesie, w zarządzie jestem spokojny o to, że to właśnie będzie ta duża rzecz dla Tarnowa – powiedział Tomasz Siemoniak.
- Odnotujmy dokonaną w ciągu ostatnich dwóch lat gigantyczną operację konsolidacji polskiego przemysłu obronnego w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Dzisiaj zupełnie inaczej Ministerstwo Obrony rozmawia o dużych projektach. Można łatwiej wykorzystać potencjał firm takich jak Zakłady Mechaniczne w Tarnowie – powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej.
Zakłady Mechaniczne Tarnów są integratorem i głównym wykonawcą systemu Pilica. To przeciwlotniczy system bardzo bliskiego zasięgu, dedykowany do obrony ważnych obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza z odległości do 5 km. Samodzielną baterię, która osłania pojedynczy obiekt/rejon np. bazę lotniczą tworzy sześć Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowo Artyleryjskich ZUR-23-2SP Jodek, skomputeryzowane stanowisko dowodzenia, mobilna stacja radiolokacyjna, punkt obserwacji wzrokowej oraz system łączności. Całość bazuje na komputerowym systemie wykrywania, identyfikacji i zarządzania zwalczaniem celów. Po wrześniowym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach rozpoczną się badania zakładowe Pilicy. Ich kulminacja jest przewidywana na listopad, kiedy to na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce planowane są strzelania rakietowo-artyleryjskie. Zakończenie projektu jest zaplanowane na koniec roku. ZM Tarnów są także zainteresowane udziałem w programie budowy obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. MON zamierza pozyskać 8 baterii zestawów rakietowych obrony powietrznej „Wisła” do roku 2025. W celu zapewnienia tymczasowej zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej planuje się pozyskanie 2 baterii w ciągu 3 lat od podpisania umowy. Polskie wojsko otrzyma rakiety Patriot amerykańskiej firmy Raytheon. Zakłady Mechaniczne Tarnów, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, specjalizują się w produkcji karabinów maszynowych, karabinów wyborowych, zestawów przeciwlotniczych, granatników, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia oraz systemów kontenerowych. Firma mocno inwestuje w swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe, na które przeznaczyła już 65 mln PLN. Końca dobiega drugi etap rozbudowy CBR i kompletowanie kadry, która będzie opracowywała i modyfikowała systemy obrony przeciwlotniczej, uzbrojenia pokładowego oraz elementy indywidualnego wyposażenia żołnierzy. Do roku 2018 zostanie tu zrealizowanych 27 projektów rozwojowych. --- Źródło: © ZM Tarnów, MON
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-1