reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander fediachov dreamstime.com Nauka | 24 sierpnia 2015

Sonda ostrzeże górników

Specjalne sondy opracowane przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach mierzą prędkości drgań wywołanych przez wstrząsy sejsmiczne w polskich kopalniach.
Rejestrowanie drgań górotworu jest niezbędne przy drążeniu przekopów. Drgania zapisuje się wraz z postępem frontu prac. Sondę należy przemieścić w określonych okresach czasowych, dlatego ważne jest, żeby jej montaż był dość łatwy, a rozmiary niezbyt duże. W większości kopalń eksploatujących złoża węgla na dużych głębokościach to właśnie w ten sposób ocenia się stateczność wyrobisk poddanych wpływom drgań od wstrząsu górniczego – czytamy w portalu PAP – Nauka w Polsce.

Sonda wyposażona jest w czujniki – akcelerometry, dzięki którym może być montowana w pozycji pionowej lub poziomej. W jednej obudowie zawarte są trzy akcelerometryczne niskoczęstotliwościowe czujniki, notujące prędkości drgań w trzech kierunkach. Po zamontowaniu i połączeniu liniami kablowymi sonda nie wymaga późniejszej obsługi. Może bez przerw pracować w trudnych warunkach klimatycznych, monitorując i diagnozując zagrożenia.

W pierwszej kolejności sondy wdrażane są w polskich kopalniach. Przyczyniają się do podniesienia bezpieczeństwa pracy oraz ograniczenia kosztów powodowanych potencjalnymi uszkodzeniami. W kopalnianych sieciach stacji geofizyki urządzenie wykorzystywane jest do prowadzenia obserwacji sejsmologicznych. Zdaniem twórców sondy istnieje również duża szansa zastosowania wynalazku w kopalniach zagranicznych, w szczególności w chińskich, które charakteryzują się wysoką sejsmicznością i w których zagrożenie stateczności wyrobisk górniczych jest bardzo wysokie.

Sonda wykorzystywana jest też w międzynarodowych badaniach prowadzonych w europejskim projekcie badawczym, na specjalnie przygotowanych poligonach pomiarowych w polskich kopalniach - projekt o akronimie "IntelliMine" realizowany w 7 Programie Ramowym UE.

Polska sonda spełnia wymagania dyrektywy ATEX (dyrektywa bezpieczeństwa przeciwwybuchowego) i może być stosowana w każdej kopalni podziemnej, również w warunkach podwyższonej zawartości metanu.

Sonda jest dziełem uczonych pracujących pod kierunkiem prof. Huberta Logiewy. W zespole pracowali: Grzegorz Mutke, Adam Lurka, Józef Dubiński i Marian Turek.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2