reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rob hill dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 12 sierpnia 2015

Nowy materiał oparty na grafenie

2D-BNCO – czyli grafen, do którego dodano bor, azot i tlen – to nowy materiał, który reaguje na podczerwień i może odmienić noktowizory.
Naukowcom z Northeastern University, których badania były dofinansowywane przez amerykańską agencję departamentu obrony DARPA, uzyskali dwuwymiarową strukturę składającą się z boru, azotu, węgla i tlenu, reagującą na podczerwień.

Nowy materiał nie tylko reaguje na promieniowanie podczerwone, ale wykazuje również ciekawe właściwości magnetyczne, optyczne i elektryczne. Dzięki domieszce boru i azotu, dodanym celowo, uzyskano właściwości izolatora. A dodatek tlenu pozwala kontrolować strukturę krystaliczną, którą tworzą pozostałe pierwiastki. Po scharakteryzowaniu właściwości elektrycznych i optycznych naukowcy skupią się na badaniu właściwości mechanicznych i magnetycznych. Według założeń projektu udoskonalony grafen będzie wykorzystany przez DARPA przy budowie nowej generacji systemów termowizyjnych, ale stwarza obiecujące możliwości zastosowania w innych aplikacjach.

---
Źródło: CEZAMAT, phys.org

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2