
© rob hill dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
Nowy materiał oparty na grafenie
2D-BNCO – czyli grafen, do którego dodano bor, azot i tlen – to nowy materiał, który reaguje na podczerwień i może odmienić noktowizory.
Naukowcom z Northeastern University, których badania były dofinansowywane przez amerykańską agencję departamentu obrony DARPA, uzyskali dwuwymiarową strukturę składającą się z boru, azotu, węgla i tlenu, reagującą na podczerwień.
Nowy materiał nie tylko reaguje na promieniowanie podczerwone, ale wykazuje również ciekawe właściwości magnetyczne, optyczne i elektryczne. Dzięki domieszce boru i azotu, dodanym celowo, uzyskano właściwości izolatora. A dodatek tlenu pozwala kontrolować strukturę krystaliczną, którą tworzą pozostałe pierwiastki. Po scharakteryzowaniu właściwości elektrycznych i optycznych naukowcy skupią się na badaniu właściwości mechanicznych i magnetycznych. Według założeń projektu udoskonalony grafen będzie wykorzystany przez DARPA przy budowie nowej generacji systemów termowizyjnych, ale stwarza obiecujące możliwości zastosowania w innych aplikacjach.
---
Źródło: CEZAMAT, phys.org