reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Arizona State University Nauka | 10 sierpnia 2015

Pierwszy na świecie biały laser

Naukowcy z Arizona State University zaprezentowali pierwszy na świecie półprzewodnikowy laser emitujący światło białe.
Chociaż lasery zostały wynalezione w 1960 roku i znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach, jak dotąd nie udawało się stworzyć lasera emitującego światło białe. Przełomu dokonali naukowcy z Arizona State University, którzy udowodnili, że półprzewodnikowy laser może emitować pełne spektrum światła widzialnego. Skonstruowane urządzenie składa się z trzech segmentów, z których każdy emituje jedną z podstawowych składowych światła widzialnego. W ten sposób dzięki strojeniu można uzyskać dowolną barwę, a gdy składowe się połączy, wychodzi biały kolor.

Technologia opracowana przez amerykańskich badaczy przybliża lasery do tego, by stały się alternatywą dla LED-ów. Lasery są jaśniejsze i wydajniejsze, a w przyszłości mogą umożliwić uzyskanie bardziej żywych i dokładnych kolorów na ekranach komputerów czy telewizorów (biały laser pozwala na uzyskanie o 70% więcej kolorów niż dają współczesne standardy przemysłowe).

Inne możliwe zastosowanie białego lasera to wykorzystanie światła widzialnego zarówno do oświetlenia jak i łączności. Ta obecnie rozwijana technologia określana Li-Fi (bezprzewodowa komunikacja oparta na świetle) może być do 10 razy szybsza niż przy użyciu fal radiowych (Wi-Fi), a jeśli LED-y zastąpimy białym laserem, można przyspieszyć nawet o kolejne 10-100 razy.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2