reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PIT Radwar Przemysł elektroniczny | 23 lipca 2015

Polska Grupa Zbrojeniowa publikuje wyniki za 2014

Ponad 5 mld zł przychodu i 226 mln zł zysku zanotowały w 2014 roku spółki tworzące Polską Grupę Zbrojeniową.
Działalność operacyjną PGZ rozpoczął blisko rok temu, w trakcie ubiegłorocznej edycji targów MSPO w Kielcach. W tym czasie udało się zakończyć formalny proces konsolidacji spółek zbrojeniowych. Dziś, PGZ, bezpośrednio lub pośrednio, posiada akcje i udziały w 105 firmach. W 54 spośród nich PGZ ponad 50% akcji bądź udziałów. W PGZ zatrudnionych jest ponad 17.5 tys. osób.

PMT, bieżące projekty i współpraca międzynarodowa

Z punktu widzenia PGZ trzy programy w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP są szczególnie istotne: „System obrony powietrznej”, „Zwalczenie zagrożeń na morzu” i „Rozpoznanie obrazowe i satelitarne”. W pierwszych miesiącach funkcjonowania, PGZ zawiązał konsorcja na programy „Wisła”, „Narew” oraz „Orlik”, a także przygotował się do realizacji programów „Wizjer”, „Gryf”, „Zefir”, „Czapla” oraz „Miecznik”. W przypadku dwóch ostatnich MON zaprosił PGZ do ich realizacji.

Pozostałe programy w ramach PMT związane np. z modernizacją artylerii i sprzętu pancernego, indywidualnym wyposażeniem żołnierza czy rozpoznaniem patrolowym nadzorowane są na bieżąco przez Pion Produkcji i Usług PGZ S.A. PGZ podjął się też rozwiązania kwestii związanych m.in. z produkcją podwozi na potrzeby armatohaubicy Krab, modernizacji czołgów Leopard, a także realizacji kontraktu WZT3 do Indii.

Wyniki finansowe i analizy

Zsumowane przychody spółek PGZ w 2014 r. wyniosły 5 mld 94 mln zł, zysk 226 mln 75 tys. zł. Składają się na to zsumowane wyniki spółek zbrojeniowych podlegających konsolidacji i Grupy Mars Shipyards & Offshore.

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PGZ znajdą się przychody na poziomie 1 mld 917 mln zł, zysk 84 mln 847 tys. zł, w związku z faktem, że spółki dołączały do Grupy w III i IV kwartale ubiegłego roku. PGZ prognozuje utrzymanie dobrych wyników finansowych w kolejnych latach.

Krajowy Program Modernizacji Technicznej stwarza szanse biznesowe PGZ, ale w dłuższym okresie Grupa musi poszukiwać innych źródeł dochodu, pochodzących głównie z eksportu. Największe przychody z PMT Grupa osiągnie do 2022 r. Później konieczny będzie wzrost biznesu eksportowego. Z „Raportu otwarcia PGZ”, przedstawionego przez prezesa Dąbrowskiego, wynika, że szeroki udział PGZ w PMT wykreuje ponad 100 nowoczesnych produktów z potencjałem eksportowym.

- Liczymy na udział w PMT, ale nie czekamy, i już dziś dynamizujemy nasze działania proeksportowe. Przykładem jest właśnie bardzo prawdopodobny kontrakt ze Słowacją na dostawę 30 Rosomaków Scipio czy umowa z Rheinmetall. Zaczęliśmy też porządkować obszar B+R w Grupie. W tej kwestii musi nastąpić daleko idąca poprawa. Grupa musi skuteczniej i efektywniej kreować innowacyjne produkty z potencjałem eksportowym – komentuje prezes PGZ, Wojciech Dąbrowski.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-2